S Janou Siberou v pořadu Hudba v miléniu, nejen o Zemlinského opeře Šaty dělají člověka

Sopranistka a držitelka Ceny Thálie 2022 se koncem února představí ve Státní opeře v roli Nettchen.

Jana Sibera vystudovala Pražskou konzervatoř a HAMU, od roku 2012 je sólistkou Národního divadla v Praze, kde již od roku 1995 hostovala. V inscenacích Národního divadla a Státní opery vytvořila řadu rolí nejen koloraturního repertoáru: publiku se představila například jako Zerlina (Don Giovanni), Zuzanka (Figarova svatba), Papagena i Královna noci (Kouzelná flétna), Violetta (La traviata), Gilda (Rigoletto). V Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy zpívala pod taktovkou Charlese Mackerrase, dále spolupracovala například s dirigenty jako Jiří Bělohlávek či Marco Armiliato. Vystoupila také jako Bystrouška a v reperotáru má rovněž role Noriny (Don Pasquale), Blondýny (Únos ze serailu) či Blaženky (Tajemství).

Zazpívala si na profilovém CD slavného tenoristy Jonase Kaufmanna pro společnost Decca. Na Cenu Thálie byla již nominována v letech 2017 (za roli Ofélie v opeře Hamlet) a 2020 (za roli Violetty v Traviatě). V loňském roce 2022 ji získala za titulní roli Manon v opeře Julese Masseneta.

Jak se jí zpívá hlavní ženská role Nettchen v opeře Alexandra Zemlinského Šaty dělají člověka, která bude mít ve Státní opeře premiéru 24.2.? Jaká je spolupráce s dirigentkou Giedrė Šlekytė a režisérkou Jetske Mijnssen? A co má v této sezóně ještě dále v plánu?

Nejen o tom Jana Sibera pohovoří v pravidelném pořadu s premiérou v rádiu v úterý 7. února v 19:00 a reprízami v pátek 10.2. ve 22:00 a sobotu 11.2. v 11:00.

Foto: Jana Sibera s Cenou Thálie (©Profimedia)

Podcast