S pianistou Tomášem Víškem v pořadu Hudba v miléniu. Nejen o české hudbě, Lisztovi a novém albu

Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden vynikající český klavírista Tomáš Víšek, který je proslulý objevným repertoárem a kterému nedávno vyšlo nové CD "Franz Liszt a česká hudba".

Tomáš Víšek (*1957) patří dlouhodobě k předním českým klavíristům. Kromě vynikající techniky a hráčského nadhledu patří k jeho přednostem i objevný repertoár, který neustále obohacuje o další skladby, často neprávem zapomenuté. Vystudoval Pražskou konzervatoř a AMU, v roce 2017 obhájil na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze disertaci na téma Atraktivita a problematika klavírního díla Antonína Dvořáka.

Je laureátem řady prestižních domácích i zahraničních soutěží, v té souvislosti vystoupil v minulých letech také v newyorské Carnegie Hall a amsterdamské Concertgebouw. Vystupoval v mnoha zemích Evropy, ale také v Japonsku, Egyptě, Rusku a USA. Jeho pozoruhodná diskografie zahrnuje nahrávky děl Jaroslava Ježka, Bohuslava Martinů, Josefa Suka, Aloise Háby či Ervína Schulhoffa.

Nedávno mu vyšlo CD pojmenované Franz Liszt a česká hudba, na němž interpretuje například skladby Bedřicha Smetany, Václava Jana Tomáška, ale také Lisztova díla spojená s historií českých zemí. Zároveň také nedávno natočil Sonátu pro klavír svého spolužáka Michaela Kocába. V představení Kostky jsou vrženy aneb Don Juan a hlavně Pocta Jaroslavu Ježkovi účinkuje ve Studiu Ypsilon.

O tom všem i o dalších tématech si budeme s Tomášem Víškem povídat v pořadu s premiérou v úterý 2. ledna od 19.00 a reprízami v pátek 5.1. od 22.00 a v sobotu 6.1. od 11.00.

víšek.jpg
  • Tomáš Víšek (©Zdenek Chrapek)

Úvodní foto: Tomáš Víšek (©Rudy Kovar)

Podcast