Sebastian F. Schwarz o festivalu Glyndebourne

10.10.2016 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je tentokrát špičkový operní manažer Sebastian F. Schwarz - generální ředitel operního festivalu v Glyndebourne.

Slavný operní festival v anglickém Glyndebourne vznikl v roce 1934 a je řazen mezi nejprestižnější hudební události. Festival na svém pozemku asi sto dvacet kilometrů jižně od Londýna nedaleko městečka Lewes založil průmyslník John Christie, vášnivý milovník opery a manžel zpěvačky Audrey Mildmay.

Zprvu se měl na festivalu hrát jen Mozart, repertoárová šíře se ale dávno rozrostla – v posledních letech zde slavily úspěchy například opery Janáčka a Händela. Představení v Glyndebourne jsou proslulá dlouhými přestávkami, které publikum tráví piknikováním na trávnících v přilehlých zahradách. Od roku 1994 se opery hrají ve zcela nové divadelní budově pro více než tisícovku diváků. Festival nedostává žádné subvence, žije jen z toho, co vydělá. V minulých letech zde vystoupil například dirigent Jiří Bělohlávek, mezzosopranistka Magdalena Kožená, basbarytonista Adam Plachetka, operní pěvkyně a herečka Soňa Červená nebo dirigent Jakub Hrůša.

Premiéra pořadu je v úterý 11. října v 19 hodin, reprízy si poslechněte v pátek 14. října ve 22:00 a v sobotu 15. října v 11:00.