Slunci a dešti nelze poručit. Nikol Bóková opět na Classic Praha, nejen o novém labelu

Po více než roce je opět hostem pořadu Hudba v miléniu klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Mezitím stihla získat cenu Anděl v jazzové kategorii, vydat nové album Elements, založit si vlastní hudební vydavatelství a mnoho dalšího.

Pianistka a skladatelka Nikol Bóková bývá označována za jeden z nejpozoruhodnějších mladých talentů české hudby. Pochází z Ostravy, kde vystudovala tamní Janáčkovu konzervatoř a posléze hudební fakultu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Vedle interpretace klasických klavírních skladeb se věnuje i vlastní tvorbě. Doposud vydala alba Inner Place (2019), Unravel (2020), Prometheus (2021) a nejnověji Elements (2022). Za album Prometheus, na němž účinkují mimo jiné Radek Baborák nebo Jaromír Honzák, získala cenu Anděl za rok 2021 v jazzové kategorii. Komorní jazzové Nikol Bóková Trio s ní tvoří basista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń.

Nikol Bóková opustila hudební vydavatelství Animal Music a společně se svým přítelem, vizuálním umělcem Janem Valou, si založila vlastní label nazvaný Soleil et Pluie ("Slunce a déšť"). S Janem Valou jsou také spolutvůrci projektu Cataplasm, který propojuje hudbu a video.

O jejím vystoupení 3.10. v Klášteře sv. Anežky v rámci cyklu klavírních recitálů Hybatelé rezonance proběhl živý telefonický rozhovor 30.9. v dopoledním vysílání Classic Praha.

Jaká inspirace stojí za jednotlivými písněmi na albu Elements? Může propojení hudby a obrazu umocnit estetický zážitek? A jakým dalším nahrávkám se vydavatelství Soleil et Pluie plánuje věnovat? Nejen o tom bude Nikol Bóková hovořit v pravidelném pořadu s premiérou v úterý 4. října v 19:00, reprízami v pátek 7.10. ve 22:00 a v sobotu 8.10. v 11:00.

Foto: Zuzana Bönisch

Podcast