"Spíš než vysoké tóny chci předvádět publiku emoce," říká tenorista Pene Pati. Pěvcovým velkým snem je představit celému světu hudbu Tichomoří

Samojský tenorista vystoupil 31. ledna v Rudolfinu za doprovodu orchestru PKF, který si velmi pochvaluje. Zvážil by prý i to, že s ním natočí své příští CD. Debutové album už mu vyšlo v loňském roce 2022.

Pene Pati si již 10 let buduje mezinárodní pěveckou kariéru. Jeho tenor bývá v médiích označován za "slunný" a přirovnáván k Lucianu Pavarottimu. V San Francisco Opera debutoval v roce 2017 jako Vévoda mantovský v Rigolettovi a nejen árie z této opery zařadil na své debutové CD, které mu loni vydalo vydavatelství Warner Classics. Na albu, na kterém Patiho doprovází Emanuel Villaume a Orchestre National Bordeaux Aquitaine, najdeme také francouzský repertoár, například Gounoda či Masseneta.

Zpívají i další členové Patiho rodiny. Jeho bratr, tenorista Amitai Pati, a jeho bratranec, barytonista Moses Mackay, tvoří spolu s ním populární trio Sol3 Mio, které už od roku 2012 vyprodává stadiony a zaznamenává velký komerční úspěch. V neposlední řadě zpívá také Patiho manželka - sopranistka egyptského původu, rodačka z Káhiry Amina Edris, která se rovněž těší úspěšné mezinárodní kariéře. Se svým manželem letos vystoupila i tady v Praze, 31. ledna v Dvořákově síni Rudolfina. Doprovodil je orchestr PKF - Prague Philharmonia řízený Lukaszem Borowiczem.

Ve které české opeře by si možná zazpíval? Jak se mu daří skloubit pěveckou kariéru a osobní život? A který cíl je pro něj ještě důležitější, než vystupování ve slavných operních domech? Nejen o tom bude Pene Pati na rádiu Classic Praha hovořit v pořadu s premiérou v úterý 14. února v 19:00, reprízami pak v pátek 17.2. ve 22:00 a sobotu 18.2. v 11:00.

Foto: Pene Pati (©Mark Leedom)

Podcast