Spolek pro komorní hudbu starší než ČF

Dramaturg Radek Křižanovský mluví o další sezóně

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu houslista, pedagog a dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu Radek Křižanovský. Premiéru odvysíláme v úterý 31. 5. v 19,00. I. repríza v pátek 3. 6. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 4. 6. v 11,00.   

Český spolek pro komorní hudbu je jednou z nejstarších a nejrenomovanějších hudebních institucí u nás. Vznikl na podporu koncertní činnosti mladého Českého kvarteta a jeho zahajovací koncert se uskutečnil v Rudolfinu 10. října 1894. V kulturním životě Prahy i celé republiky zaujímá tato instituce nepřehlédnutelné místo. Na komorních večerech ve Dvořákově a Sukově síni Rudolfina i v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce se vždy schází citlivé, vnímavé a poučené publikum. Český spolek pro komorní hudbu nabízí posluchačům čtyři koncertní řady – cykly I a II, hudební podvečery a dopolední koncerty.

Český spolek pro komorní hudbu připravil pro svou 128. sezonu osmadvacet koncertů, jejich pilíři jsou opět vystoupení smyčcových kvartet – Emerson Quartet, Wihanovo kvarteto, Calidore Quartet, Pavel Haas Quartet, Škampovo kvarteto a Graffovo kvarteto. Prostor dostanou i tria – klavírní Trio Martinů, dechové Trio Českého rozhlasu či smíšené Brahms trio Praha. Pestrý program s rozšířeným obsazením o klavír a basklarinet představí vynikající Afflatus Quintet. Dlouho očekávaným koncertem je recitál předního „chopinisty“ Ivana Klánského. Posluchače přiláká i Harmonie České filharmonie pod vedením Ondřeje Vrabce, provedení Bachových Goldbergovských variací Jaroslavem Tůmou nebo koncert věnovaný tvorbě Niccolò Paganiniho v podání houslisty Jiřího Vodičky a kytaristy Pavla Steidla. Milovníci bicích nástrojů se potěší z vystoupení HAMU Percussion Ensemble a zkrátka nepřijde ani vokální tvorba. Kromě souboru Martinů Voices vystoupí i mezzosopranistka Jana Hrochová a sopranistka Barbora Řeřichová. Kurátorem II. cyklu se stal zakladatel a člen Pavel Haas Quartet, violoncellista Peter Jarůšek, který si kromě členů svého souboru přizval violistu Pavla Nikla, violoncellistku Michaelu Fukačovou, houslistu Dalibora Karvaye či izraelského klavíristu Borise Giltburga. V rámci recitálové řady zazáří čtyři hvězdní interpreti. Schubertovu Zimní cestu provede tenorista Ian Bostridge, operně laděný program nabídne přední český tenorista Pavel Černoch. Instrumentální recitály připraví klavírista Lukáš Vondráček a houslista Leonidas Kavakos.

Foto: Apollon Quartet

Podcast