Tomáš Brauner (nejen) o FOK

Hudba v miléniu

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu designovaný šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m . Prahy FOK Tomáš Brauner. Premiéru odvysíláme v úterý 25.8. v 19,00. I. repríza v pátek 28.8. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 29.8. v 11,00.   

Tomáš Brauner pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy – Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Münchner Symphoniker, Deutsche Radio Philharmonie, Nürnberger Symphoniker, Krakovská filharmonie, National Radio Orchestra Romania, Slovenská filharmonie, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orchestra of Colours Athen aj.

Uměleckou dráhu operního dirigenta zahájil v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 2008 debutoval ve Státní opeře Praha představením Verdiho Otella. Následoval Massenetův Don Quichotte, Rossiniho Lazebník sevillský, Pucciniho Bohéma a Tosca, Verdiho Nabucco, Mozartova Kouzelná flétna, Bizetova Carmen. V pražském Národním divadle diriguje Verdiho Traviatu. Pravidelně hostuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V Palacio de Bellas Artes v Mexico City dirigoval Janáčkovu Její pastorkyňu. Z baletních produkcí nastudoval Čajkovského Labutí jezero, Šípkovou Růženku, Jarrého Zvoníka od Matky Boží nebo Adamovu Giselle. Je zván též významnými mezinárodními festivaly: Bad Kissingen, Festival Richarda Strausse v Garmisch Parten-Kirchen, kde spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu byl pozván na zahajovací koncert ke 150. výročí Richarda Strausse, aby zde provedl Alpskou symfonii. V roce 2018 dirigoval Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK mj. na zájezdech v Mnichově a Poznani. 

Tomáš Brauner se narodil v roce 1978 v Praze. Studoval hru na hoboj a dirigování na pražské Státní konzervatoři. V roce 2005 absolvoval Hudební fakultu Akademie múzických umění, obor dirigování. Následovala studijní stáž na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. V roce 2010 se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách.

Foto: FOK

Podcast