Tomáš Jamník o hudbě v 21. století

11.7.2016 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Tomáš Jamník (*1985, Praha) je český violoncellista, v současnosti žijící v Berlíně.

V sezóně 2015/16 se Tomáš Jamník vrací do Japonska kde absolvuje recitál ve slavném sále “Kitara” v Sapporu a poprvé se též absolvuje koncertní turné v sousední Jižní Korei. V březnu 2016 ho čeká debut v Anglii s Philharmonia Orchestra a dirigentem Jakubem Hrůšou.

Jeho debutové album u firmy Supraphon v roce 2007 (s klavíristou Ivo Kahánkem, díla Janáčka, Martinů a Kabeláče) bylo časopisem Harmonie označeno jako “český debut desetiletí”. V roce 2010 natočil pro Supraphon kompletní dílo Antonína Dvořáka pro violoncello a orchestr se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Tomášem Netopilem. Toto CD obsahuje též Dvořákův téměř neznámý Koncert A dur, který je zde natočen v nové verzi Tomáše Jamníka za použití orchestrace Jarmila Burghausera Tomáš Jamník se též často věnuje soudobé hudbě, v poslední době natočil či provedl díla Ondřeje Kukala, Jiřího Gemrota, Slavomíra Hořínky či Marko Ivanoviće.

Aby rozšířil své hudební obzory, v roce 2010 se Tomáš zúčastnil konkurzu a v mezinárodní konkurenci získal místo v renomované Karajanově Akademii v Berlíně. V rámci této akademie vystupoval jako člen Berlínské filharmonie, absolvoval komorní koncerty s dalšími filharmoniky a též získával hodiny u Ludwiga Quandta, prvního violoncellisty orchestru. V roce 2011 spolupracoval na komorních koncertech v Berlínské filharmonii se Simonem Rattlem, Reinhardem Goebelem, Leif Ove Andsnesem a Petrou Müllejans, uměleckou vedoucí Freiburger Barockorchester.

Jako komorní hráč vystoupil s Pavel Haas Quartet v Reggio Emilia a s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou v Barbican Hall v Londýně. Je zakládajícím členem Dvořákova Tria spolu s houslistou Janem Fišerem a klavíristou Ivo Kahánkem.

Tomáš Jamník začal hrát na violoncello v pěti letech pod vedením Mirko Škampy a Martina Škampy. Po studiích na HAMU u Prof. Josefa Chuchro a v Lipsku u Prof. Petera Brunse pokračoval v Berlíně u Prof. Jens Petera Maintze na Universität der Künste, kterou absolvoval v roce 2010. Zúčastnil se masterclassů u Trulse Mørka, Heinricha Schiffa, Jiřího Bárty and Gustava Rivinia a jako člen letní školy v německém Kronbergu studoval u Stevena Isserlise, Siegfrieda Palma, Young-Chang Cho a Pietera Wispelweye. V letech 2012-13 byl asistentem ve třídě Prof. Jens Petera Maintze na berlínské Universität der Künste. Od sezóny 2015/16 je uměleckým ředitelem Akademie komorní hudby, která úzce spolupracuje s německou nadací Villa Musica a systematicky se věnuje vzdělávání mladých hudebníků v oboru komorní hudby.

Právě Tomáš Jamník je dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu. Premiéra pořadu je připravena na úterý 12. července v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 15.7. ve 22:00 a sobotu 17.7. v 11:00.