Trio Incendio hostem pořadu Hudba v miléniu. Ohnivé zaklínadlo z Harryho Pottera zapaluje jiskru i v komorní hudbě

Úspěšné mladé klavírní trio tvořené Karolínou Františovou, Filipem Zaykovem a Vilémem Petrasem bylo letos oceněno na prestižní Haydnově soutěži ve Vídni, kde získali 2. místo a také cenu za nejlepší interpretaci povinné skladby.

Trio Incendio vzniklo roku 2016, kdy si Karolína Františová (klavír), Filip Zaykov (housle) a Vilém Petras (violoncello) spolu poprvé zahráli jako členové Akademie komorní hudby. Následně se rozhodli v tomto složení pokračovat. Od té doby mají za sebou vystoupení v koncertních sálech jako Rudolfinum, Berlínská filharmonie nebo Wigmore Hall v Londýně. Jejich repertoár zahrnuje stylově a lehce interpretovaná díla klasicismu, vřelé zvukové pojetí romantických skladeb i soudobou hudbu.

K jejich soutěžním úspěchům patří například vítězství v Gianni Bergamo Classic Music Award ve švýcarském Luganu, COOP Music Awards v Cremoně, Concorso Internazionale di Interpretazione Musicale “Marcello Pontillo“ ve Florencii, Lodz International Chamber Music Competition, Concorso „Massimiliano Antonelii“ v Latině a Soutěži Bohuslava Martinů v Praze, kde obdrželi i Cenu Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci autorova díla a Cenu Přemysla Pražáka.

Na Joseph Joachim International Chamber Music Competition ve Výmaru získali cenu za nejlepší interpretaci díla Josepha Haydna a 2. místo, přičemž první cena nebyla udělena. Druhou cenu si letos odnesli také z Joseph Haydn Kammermusikwettbewerb ve Vídni, a to spolu s cenou za nejlepší interpretaci povinné skladby od Noemi Haffner.

Jsou členským souborem European Chamber Music Academy a zúčastňují se mistrovských kurzů po celé Evropě. V pražském Rudolfinu se zúčastnili mistrovského kurzu s Alfredem Brendelem, zaměřeného na díla Franze Schuberta, který byl vydán na DVD. Třikrát navštívili Mezinárodní letní akademii ISA v rakouském Reichenau, nedávno byli rovněž vybráni jako členové akademie 30. rončíku Festivalu ve Verbier, kterého se zúčastní během letošního léta.

Více prozradí všichni tři členové Tria Incendio v pořadu s hudebními ukázkami a s premiérou v úterý 30. května od 19:00. Reprízy odvysíláme v pátek 2. června ve 22:00 a sobotu 3. června od 11:00.

Foto (zleva): Vilém Petras, Karolína Františová, Filip Zaykov (©Vojtěch Havlík)

Podcast