V pořadu Hudba v miléniu s violoncellistou Vilémem Vlčkem

Mladý violoncellista studující v Basileji je mimo jiné laureátem Rahn Musikpreis i vítězem Soutěže Nadace Bohuslava Martinů.

Vilém Vlček (*1998) hraje na violoncello od 6 let. Na Gymnáziu a Hudební škole hl. města Prahy studoval u prof. Martina Škampy. Od roku 2018 studuje ve Švýcarsku na Musik Akademie Basel coby žák německého violoncellisty Danjula Ishizaky. Zúčastnil se rovněž mistrovských kurzů Alisy Weilerstein, Michala Kaňky nebo Franse Helmersona.

Získal ocenění v řadě prestižních soutěží jako Concertino Praga (2015), Soutěž Nadace Bohuslava Martinů (2021) nebo Rahn Musikpreis (2022). Jako sólista si již zahrál společně s vynikajícími českými i zahraničními orchestry, jako jsou například Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK nebo Württemberská filharmonie. Prošel mezinárodním smyčcovým ansámblem LGT Young Soloists a je rovněž členem předloni založeného Kukal Quartetu, oceněného na Mezinárodní soutěži Pražského jara 2021. Letos na podzim se představil také na festivalu Dvořákova Praha v rámci projektu Showcase 2022.

Kteří slavní violoncellisté jej nejvíce ovlivnili? Má v plánu působit spíše v zahraničí, nebo se vrátit po studiích do Česka? Čeho by si ve své slibně nastartované kariéře přál dosáhnout? A čím se podle něj liší dobrý violoncellista od špičkového sólisty?

Nejen na to odpoví Vilém Vlček v pořadu s hudebními ukázkami, který v premiéře odvysíláme v úterý 13. prosince v 19:00, v reprízách pak v pátek 16.12. ve 22:00 a v sobotu 17.12 v 11:00.

Foto: Priska Ketterer

Podcast