Václav Dvořák a jeho manželství se třemi muži

Primárius Doležalova kvarteta v zajetí hudby.

Hostem Marka Šulce bude primárius Doležalova kvarteta Václav Dvořák. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 2. 3. v 19,00. 1. repríza v pátek 5. 3. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 6. 3. v 11,00.

Doležalovo kvarteto bylo založeno roku 1972. Soubor je laureátem Mezinárodní soutěže v Bordeaux (1977) a soutěží Pražského jara (1975) a Leoše Janáčka (2010 a 2015). Je jediným souborem ve více než 120. leté historii Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii, který obdržel Cenu Spolku za mimořádné výkony v komorní hudbě dvakrát (1989 a 2015).

Během let soubor pořídil desítky nahrávek pro rozhlas a televizi v ČR, USA, Francii, Německu, Rakousku a na Slovensku (v poslední době ve světové premiéře kvartet Heinricha Wilhelma Ernsta a 4. kvartet Ivana Kurze, který byl souboru dedikován).

Soubor natočil také řadu CD, za něž získal mnohá ocenění – „Nejlepší nahrávka měsíce“ v Neue Zeitschrift für Musik (1982), Diapason d’Or (1985), „Nejlepší nahrávka roku“ v USA (1996) a také vyjímečně vysoké hodnocení v Klassik heute (2014) za CD komorních skladeb se sólo klarinetistou Gürzenich-Orchester Köln, Blažem Šparovcem. CD, které natočili s klavíristou Janem Bartošem pro Supraphon (2017), získalo velmi pozitivní kritiku v časopisu Fanfare „…Vedle nahrávky Alfreda Brendela s Alban Berg Quartet (EMI) je komorní verze koncertu A-dur KV 414 na jejich CD poměrně ojedinělá. Nicméně Bartoš se svými kolegy skladbě dávají takové pojetí, které se díky svému půvabu a šarmu nemusí bát srovnání se zmiňovanou nahrávkou.“ Poslední CD se skladbami A. Dvořáka a M. Ravela bylo vydáno v sezóně 2018/19 k dvojímu výročí souboru – 45 let od založení a 15 let od předání jména současné generaci.

Doležalovo kvarteto vystoupilo v mnoha zemích Evropy, v USA, Japonsku a Číně. Soubor spolupracoval mimo jiné s Yuri Bashmetem, Mischou Maiskym, či Maximilianem Hornungem.

V roce 2016 získalo Doležalovo kvarteto stipendium na Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridu ve třídě prof. Güntera Pichlera (Alban Berg Quartet). Konzultovalo mimo jiné s prof. Milanem Škampou (Smetanovo kvarteto) a zvlášť vřelý vztah navázalo s Natalií Prishepenko (Artemis Quartet).

Doležalovo kvarteto hraje ve složení Václav Dvořák, Jan Zrostlík (housle), Martin Adamovič (viola) a Vojtěch Urban (violoncello).

Podcast