Všestranný muzikant Julian Rachlin

8.8.2016 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je Julian Rachlin. 
Julian Rachlin patří už čtvrtstoletí k nejzajímavějším postavám nejen klasické hudební scény. Tento všestranný muzikant, jehož Světové ekonomické fórum jmenovalo Mladým globálním leaderem a UNICEF zase Velvyslancem dobré vůle, úzce spolupracuje s mnoha prestižními orchestry a dirigenty. Jeho nahrávky stěžejního houslového repertoáru jsou jednohlasně vyzdvihovány kritikou.
Už dvanáct let stojí v čele mezinárodně proslulého festivalu „Julian Rachlin & Friends“ v chorvatském Dubrovníku, což je platforma kreativních projektů, na nichž se podílejí přední hudebníci a herci.Julian Rachlin se narodil roku 1974 v Litvě a v roce 1978 jeho rodina emigrovala do Vídně. Na Vídeňské konzervatoři studoval hru na housle pod vedením Borise Kuschnira a chodil na soukromé hodiny k Pinchasu Zukermanovi. Získáním ocenění „Mladý hudebník roku“ na soutěži Eurovision v Amsterdamu v roce 1988 se přes noc proslavil. Ve věku dvanácti let se stal nejmladším sólistou, který kdy hrál s Vídeňskou filharmonií. Od roku 1999 vyučuje housle na vídeňské konzervatoři. Hraje na vzácné housle „ex Liebig“ Stradivari z roku 1704, zapůjčené nadací Angeliky Prokoppové.
Mezi Rachlinova nedávná angažmá patří vystoupení s Mnichovskou filharmonií a Lorinem Maazelem, Mariinským orchestrem a Valerijem Gergijevem, Londýnskou filharmonií a Andrejem Borejkem, Bavorským státním orchestrem a Zubinem Mehtou a Kirillem Petrenkem, a také s Filharmonickým orchestrem s Vladimirem Ashkenazym. Jako dirigent vedl mimo jiné Českou filharmonii nebo Izraelskou filharmonii. Vystupuje v Číně s Čínskou filharmonií, Šanghajským symfonickým orchestrem a Kantonským symfonickým orchestrem.
V aktuální sezóně stál Julian Rachlin s taktovkou před orchestry, jako jsou Royal Northern Sinfonia (v tomto předním komorním tělese Velké Británie byl nedávno jmenován hlavním hostujícím dirigentem), Filharmonický orchestr Nice, Moscow Virtuosi, Curyšský komorní orchestr a Orchestra della Svizzera Italiana.
Poslouchejte v úterý 9. srpna v 19:00 nebo v pátek 12.8. ve 22:00 a v sobotu 13.8. v 11:00.