Za inscenací Ples v hotelu Savoy stojí neuvěřitelná spousta dřiny, říká její  režisér Martin Čičvák

Hostem pořadu Hudba v miléniu je tentokrát divadelní režisér Martin Čičvák, režisér představení Ples v hotelu Savoy ve Státní opeře, které spojuje operetu, swing, tanec i činohru.

Operetu Ples v hotelu Savoy zkomponoval Paul Abraham v roce 1932. Představení napsané "v předvečer války" vykresluje bezstarostnou atmosféru, kde se jazz, čardáš, klezmer i klasická vídeňská opereta proplétají bláznivým příběhem plným konspirací a milostného jiskření. Nová inscenace ve Státní opeře Praha je uváděna v rámci projektu Musica non grata. O hudební nastudování se postaral Jan Kučera, choreografie vytvořili Laco Cmorej a Silvia Beláková. V hlavních rolích účinkují Vanda Šípová, Doubravka Součková, Csaba Kotlár, Jiří Hájek, Lucie Hájková, Barbora Řeřichová, Tomáš Kořínek, Josef Moravec, Daniel Matoušek a další. Premiéry proběhly 16.9. a 18.9., další představení jsou naplánována na 27.9., 30.9., 6.10., 12.10. a 15.10.

Činoherní i operní režisér a dramatik Martin Čičvák absolvoval obor divadelní režie na brněnské JAMU, v letech 1999–2004 byl režisérem činohry Národního divadla Brno. Za svou první režii Bernhardova Immanuela Kanta získal Cenu Alfréda Radoka – talent roku 1999. Od roku 2000 působí jako kmenový režisér pražského Činoherního klubu. Mezi jeho nejnovějšími inscenacemi figurují v Praze vedle Činoherního klubu (Kočka na rozpálené plechové střeše, 2022; Equus, 2021) dále Divadlo ABC (Diktátor, 2021), Rokoko (Přijde kůň do baru, 2020), Divadlo pod Palmovkou (Višňový sad, 2021), Divadlo na Vinohradech (Zmoudření Dona Quijota, 2020), mimo Prahu jmenujme například Národní divadlo Brno (Slaměný klobouk, 2020). V bratislavském Slovenském národním divadle debutoval Arabskou nocí (2004), inscenace získala několik ocenění slovenské divadelní kritiky Dosky. Od roku 2004 pravidelně spolupracuje s bratislavským Divadlem Aréna. V pražském Národním divadle se poprvé představil v roce 2003, v němž mimo jiné režíroval opery Così fan tutte a Macbeth. V operní oblasti spolupracoval i s Divadlem J. K. Tyla v Plzni.

Jak se operní pěvci popasovali s náročnou taneční choreografií? Jakou hudbu rád poslouchá doma při vaření nebo koupání dětí? A které další herecké osobnosti po Juraji Kukurovi by mohl v budoucnu napsat fiktivní životopis? To vše a mnohem více prozradí Martin Čičvák v pravidelném pořadu s premiérou v úterý 27. září v 19:00, reprízami v pátek 30.9. ve 22:00 a v sobotu 1. října v 11:00.

Foto: Profimedia

Podcast