Zrodil se nový hudební stát! Členové Cello Republic na rádiu Classic Praha představují album Freedom

Violoncellisté Petr Špaček a Ivan Vokáč byli hosty silvestrovského vydání pořadu Hudba v miléniu s crossoverovými hudebními ukázkami z nového alba Cello Republic nazvaného "Freedom".

Cello Republic je souborem čtyř violoncell, který na české hudební scéně působí pod tímto názvem od září 2022. Tři z jeho členů - Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč - předtím byli členy úspěšného crossoverového uskupení Prague Cello Quartet a nedávno založili "nový stát" Cello Republic, který spolu s nimi tvoří ještě Matěj Štěpánek.

Soubor Cello Republic v listopadu pokřtil své debutové album Freedom. Stejně jako dříve v rámci Prague Cello Quartet, i zde se violoncellisté věnují hudbě "na pomezí žánrů". Populární melodie - například od skupiny Queen, od Jaroslava Ježka, Stevieho Wondera nebo z muzikálu Fantom opery - hrají na novém albu v originálních úpravách, které pro ně vytvořili mimo jiné Jiří Kabát a Petr Wajsar.

Ivan Vokáč je od ledna 2014 členem České filharmonie. V duu s houslistou Jakubem Junkem kdysi zvítězil na soutěži Concertino Praga a je laureátem řady mezinárodních soutěží. Má v oblibě jazzovou hudbu, což je vášeň, které může v rámci crossoverového žánru popouštět uzdu.

Petr Špaček je také vítězem soutěže Concertino Praga. Pochází z hudební rodiny - jeho otec Josef Špaček starší je violoncellistou České filharmonie, jeho bratrem je houslista Josef Špaček. Studoval v Bostonu, koncertoval jako sólista s předními českými orchestry a momentálně vystupuje s vlastním bandem.

Jak na jejich humorná vystoupení reaguje publikum v Japonsku, kde byli letos na turné? Jsou na současné popové scéně k nalezení melodie, které by stály za úpravu pro čtyři violoncella? Kdo je nejvyšším českým violoncellistou? A dá se hrát jazz smyčcem?

Nejen na to odpoví Ivan Vokáč a Petr Špaček v pořadu s hudebními ukázkami z alba Freedom, který budeme v premiéře v rádiu vysílat v úterý 27. prosince v 19:00, v reprízách pak v pátek 30.12. ve 22:00 a na Silvestra - v sobotu 31.12. v 11:00.

Foto (zleva): Jan Zemen, Petr Špaček, Matěj Štěpánek, Ivan Vokáč (FB Cello Republic)

Podcast