Jazzové vánoce

22.12.2014 / Jazz na hradě / Martina Klausová

Ve svátečním čase se můžete těšit na vánočně laděný pořad Jazz na Hradě, v němž Karel Vágner představí hned tři výtečné formace - Polydor sextet, Traditional Jazz studio Pavla Smetáčka, Bratislava Hot Serenaders.

Polydor Jazz Sextet je česká hudební skupina, jejíž ústřední postavou je Jiří Polydora. Kapela hraje převážně klasický swing, inspirovaný zlatou érou 30. a 40. let. Inspiraci čerpá u umělců jakými jsou například Tedd Wilson, Fats Waller, Lester Young nebo Coleman Hawkins.

Traditional Jazz Studio je jedním z nejrespektovanějších souborů tohoto žánru u nás, sehrál zásadní roli při formování českého jazzu i a v zahraničí patří k historicky nejznámějším formacím z Česka. Traditional Jazz Studio založil v roce 1959 v Praze klarinetista, saxofonista, aranžér, skladatel, publicista a posledních letech také diplomat – Pavel Smetáček. Zpočátku se skupina důsledně zaměřovala na autentickou rekonstrukci jazzové klasiky 20. let, ale poměrně záhy jí ve snaze o vyjádření kontinuity hudebního vývoje citlivě začala přizpůsobovat technickým a improvizačním možnostem svých hráčů, stále častěji čerpala za stylově modernějších období vývoje žánru.

Bratislava Hot Serenaders je slovenský orchestr, který vznikl v roce 1991. Orientuje se na rekonstrukci starých nahrávek taneční hudby a napodobení dobového interpretačního stylu amerického jazzu a Hot & Sweet Music 20. a 30.  let 20. století a slovenskou taneční hudbu s jazzovými prvky (včetně používání dobových hudebních nástrojů, interpretačních technik i kostýmů).

Premiéra pořadu je připravena na středu 24. prosince, a zazní už v 15:00, reprízy na čtvrtek 25.12. ve 12:00 a pondělí 29.12. ve 22:00.