Švýcarský jazzman Franco Ambrosetti

20.1.2015 / Jazz na hradě / Martina Klausová

Tentokrát nám ve svém pořadu Jazz na hradě Karel Vágner představí švýcarského trumpetistu, hráče na křídlovku a skladatele Franca Ambrosettiho

Franco Ambrosetti se narodil 10.12.1941 ve švýcarském Luganu. Jeho otec Flavio Ambrosetti byl v 50. a 60. letech 20. století předním jazzovým hráčem na altsaxofon. Franco svou kariéru začal v roce 1967 jako člen skupiny svého otce, v níž mimo jiné hrál např. i slavný jazzový klavírista a klávesista George Lutz.

Franco Ambrosetti  spolupracoval s řadou amerických i evropských jazzmanů, mezi nimiž jsou např. Kenny Clarke, Dexter Gordon, Phil Woods, Cannobal Adderley či Joe Henderson, vystupoval na jazzových koncertech a festivalech a na svém kontě má mnoho pozoruhodných gramofonových nahrávek.

Franco Ambrosetti  je také autorem hudby k filmovým a televizním snímkům, například k filmu "Die Reise", který režíroval Markus Inhof, jehož film "Das Boot ist voll" dostal nominaci na Oscara. 
V roce 1972 založil Franco Ambrosetti  spolu se svým otcem Flaviem, klavíristou a skladatelem George Gruntzem a bubeníkem Danielem Humairem úspěšný all-star big band "BAND", se kterým v současné době stále úspěšně vystupuje pod názvem  "George Gruntz Concert Jazz Band“.

Pořad vysíláme v premiéře ve středu 21. ledna v 19:00, reprízy jsou připraveny na čtvrtek 22.1. ve 12:00 a pondělí 26.1.ve 22:00.