Urszula Dudziak a Michal Urbaniak

26.5.2015 / Jazz na hradě / Martina Klausová

Dalšími zajímavými jazzovými muzikanty, které vám Karel Vágner představí v dalším díle pořadu Jazz na hradě, jsou polští hudebníci Urszula Dudziak a Michal Urbaniak.

Urszula Dudziak je uznávanou americkou zpěvačkou polského původu. Kromě zpěvu, při němž využívá dalších přístrojů, ovládá i klávesové nástroje a percussions. Amatérsky začala zpívat koncem 50. let. V její muzice se snoubí jazz, rock, funky, fusion i polský folklór. 
Od 60. let působila s významnými polskými jazzmany (m.j. Michalem Urbaniakem, Adamem Makowiczem, Czeslawem Bartkowskim). Se saxofonistou M. Urbaniakem (pozdějším manželem) odchází v r. 1973 do USA a spolu si navíc sestavují sk. Fusion. Dalšími jejími muzikantskými partnery byli např. Bobby Mc Ferrin a Larry Coryell. Od r. 1983 vystupuje s příležitostnou formací Vocal Summit. Později často vystupuje s polskou skupinou Walk Away.

Michal Urbaniak je polský jazzový houslista, saxofonista a skladatel.
Co mají oba muzikanti společného se dozvíte v premiéře pořadu ve středu 27. května v 19:00. Reprízy jsou připraveny na čtvrtek 28.5. ve 12.00 v pondělí 1.6. ve 22:00.