Vzpomínka na Evu Olmerovou

30.6.2015 / Jazz na hradě / Martina Klausová

Další díl pořadu Jazz na hradě Karla Vágnera je věnován vzpomínce na skvělou zpěvačku Evu Olmerovou. Na koncertě, který připomínal její nedožité 75. narozeniny, zpívaly Eva Emingerová, Gabriela Kočí, Yvonne Sanchez a Elena Sonenshine. 

Eva Emingerová-Dostálová je bývalá československá reprezentační volejbalistka, dnes jazzová zpěvačka. Účinkovala na 20 různých hudebních albech, natočila celkem 6 vlastních sólových alb.Pochází z hudební rodiny, její otec byl profesionální klarinetista. Nejprve zpívala v otcově kapele, od roku 1990 začala vystupovat se Swing Bandem Ferdinanda Havlíka, vystupovala zde například i s Jiřím Scuhým. Později se stala členkou skupiny Classic Jazz Collegium, vystupovala i s dalšími významnými českými jazzovými orchestry jako byli Originální Pražský Synkopický Orchestr Pavla Kliakara nebo známá jazzová kapela Steamboat Stompers.

Gabriela Kočí je přední swingovou zpěvačkou a sólistkou Orchestru Gustava Broma. Dominantu jejího repertoáru tvoří jazz a kromě něj v její hudbě nalezneme i stopy jiných žánrů, především soulu a popu. Hudební nadání zdědila po otci Günterovi Kočím, vynikajícím hudebníkovi a význačné osobnosti naší poválečné jazzové scény. Svou pěveckou dráhu odstartovala na začátku 90. let, kdy vystupovala na zámořských lodích společně s Laďou Kerndlem.  

Yvonne Sanchez je po matce Polka, po otci Kubánka. S hudbou přišla poprvé do kontaktu v rodném Polsku, avšak opravdový start na poli hudby nastal až v roce 1994, kdy se přestěhovala do Prahy. Následujícího roku 1995, uskutečnila svůj první koncert v legendárním pražském jazzovém klubu Reduta. Díky stále častějším koncertům na území Prahy i po celé ČR se dostávala stále více do povědomí hudebního podhoubí, až se postupem času dostala na její vrchol. Roku 1998 získává ocenění Vokalistka roku, udílenou Českou jazzovou společností. V roce 2001 vydala debutové album pod názvem Invitation, díky kterému byla později nominována na cenu Anděl 2002 v kategorii Jazz & blues. 

Elena Sonenshine je zpěvačka, aranžérka, textařka, skladatelka, narozena v Brně, po absolvování gymnázia přesídlila do Prahy, kde vystudovala nejdříve školu sociálně právní a poté pokračovala ve studiích na Konzervatoři Jaroslava Ježka (1989–1994). Elena poté získala stipendium na bostonskou Berklee College of Music, kde svá hudební studia završila. Elenino působení na poli moderního jazzu se odvíjí od roku 1992, kdy začala vystupovat v pražských jazzových klubech jako hostující zpěvačka s různými trii a kvartety. Brzy si však založila vlastní kapelu nazvanou Jocose Jazz v nástrojovém obsazení kytara, vibrafon nebo piano, kontrabas a bicí. Jocose Jazz hraje především své vlastní skladby, proložené klasickými standardy v originálních aranžích, a jazzové verze lidových písní. Elena Sonenshine pravidelně koncertuje s Jocose Jazz od roku 1996.

Premiéra pořadu je připravena na středu 1. července v 19:00, reprízy na čtvrtek 2.7. ve 12:00 a pondělí 6.7. ve 22:00.