Exkluzivní večer s Josefem Špačkem

21.4.2015 / Koncert bez smokingu / Martina Klausová

Páteční večer 24. dubna bude patřit na Classic Praha dalšímu z exkluzivních Koncertů bez smokingu.

V pátek 17.4. vyšel totiž skvělému mladému houslistovi Josefu Špačkovi u hudebního vydavatelství Supraphon nový kompaktní disk, na němž jsou v živé nahrávce zaznamenána tři zásadní díla české houslové literatury přelomu 19. a 20. století: slavný Dvořákův Houslový koncert a moll, Fantasie g moll Dvořákova žáka Josefa Suka a houslový koncert Leoše Janáčka „Putování dušičky“.  Garancí kvality projektu a výsostné umělecké úrovně je osoba šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka a také sólista všech tří opusů – současný první houslista České filharmonie Josef Špaček. I tato nahrávka je jarní novinkou hudebního vydavatelství Supraphon a posluchači Classic Praha mají možnost seznámit se s ní pouhý týden poté, co se dostává na hudební trh.

Josef Špaček patří mezi absolutní špičku dnešní mladé generace houslistů. Studoval na prestižním Curtis Institute of Music ve Filadelfii pod vedením Idy Kavafian a Jaimeho Lareda. Svá studia zakončil ve třídě Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. V roce 2012 se stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je odborníky považována za největší a nejnáročnější soutěž na světě s nejdelší historií. Od sezony 2011/2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle této prestižní role úspěšně pokračuje v sólové kariéře.

V roce 2015 Josef Špaček vystoupí na více než stodvaceti koncertech doma i v zahraničí. V březnu debutoval Sukovou Fantasií ve slavném vídeňském Musikverein. Jako sólista se představil na šesti koncertech dubnového turné České filharmonie po Velké Británii. V létě bude Josef Špaček koncertovat v New Yorku, Essenu nebo Šanghaji. Chybět nebude ani na domácích hudebních festivalech Smetanova Litomyšl a Lípa Musica.

Bonusem pro posluchače bude rozhovor s Josefem Špačkem, který s ním o této nové nahrávce natočil Marek Šulc.

Špaček