Do nového roku s vídeňskými filharmoniky

Koncert bez smokingu Best of Classic Praha

Koncert bez smokingu Best of Classic Praha v pondělí 4. ledna 2016 bude patřit hudbě dynastie Straussů v podání Vídeňských filharmoniků pod taktovkou Zubina Mehty.
Večer otevře Jocus polka Josefa Strausse a uzavře jeho hudební žert Štěbetalka. 
Mezitím zazní valčíky Noční motýl a Obrázky ze severního moře Johanna Strausse ml. a předehra k jeho operetě Princ Metuzalém, dále pak Polka mazur Otčina Josefa Strausse i jeho Nové melodie – Quadrille. Poslechneme si i jednu skladbu jejich třetího bratra Oskara – rychlou polku Ustupte! A před samým závěrem zazní ještě Johannova rychlá polka Zmizte !
Orchestr Vídeňských filharmoniků byl založen 28. března 1842 Otto Nikolaiem. Do roku 1933 si volili filharmonikové pro každou sezónu dirigenta, který poté dirigoval všechny abonentní koncerty (nenesl však titul šéfdirigenta). Od tohoto roku se od této praxe ustoupilo a orchestr vedlo v sezóně více hostujících dirigentů angažovaných na určité koncerty nebo turné. 
Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků se poprvé se uskutečnil v roce 1940, když jeho předchůdcem byl silvestrovský koncert roku 1939. Na programu jsou především díla dynastie Straussů s obvyklým přídavkem valčíku Na krásném modrém Dunaji a Pochodem Radeckého. 

Podcast