Karneval zvířat Camille Saint-Saense

Koncert bez smokingu Best of Classic Praha

V pondělí 1. února zazní v rámci Koncertu bez smokingu Best of Classic Praha suita Karneval zvířat Camille Saint-Saense.

Karneval zvířat napsal Saint-Saens v roce 1886 za svého druhého pobytu v Praze a dal jí podtitul Velká zoologická fantazie pro dva klavíry a komorní soubor.
Původně byla instrumentována pro komorní soubor složený z flétny, klarinetu, dvou klavírů, skleněné harmoniky, xylofonu, houslí, violy, violoncella a kontrabasu. Nyní se ale nejčastěji hraje v obsazení orchestru se smyčci a se zvonkohrou místo nyní nezvyklé skleněné harmoniky.
Z obav, že mu populární skladba pokazí reputaci seriózního skladatele, se Saint-Saëns snažil bránit provozování skladby. Pouze u jedné části - Labutě - dovolil, aby vyšla za jeho života tiskem. Jako celek se hrála jen výjimečně v úzkém kruhu skladatelových přátel, např. před Ferencem Lisztem. Zároveň ale osobně svolil, aby byla skladba vydána po jeho smrti a od té doby se stala jednou z jeho nejoblíbenějších skladeb. 

Hrát budou klavíristé Peter Toperczer, Marián Lašanský a Symfonický orchestr  Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Řídí Ondrej Lenárd.  


Podcast