Sergej Prokofjev: Romeo a Julie

30.11.2015 / Koncert bez smokingu Best of Classic Praha / Martina Klausová

Poslední listopadový pondělní večer, tedy 30. listopadu 2015, bude Koncert bez smokingu Best of Classic Praha patřit hudbě Sergeje Prokofjeva - a sice suitám z baletu Romeo a Julie

Je k neuvěření, že tuto hudbu považovali choreografové v době vzniku díla za nesrozumitelnou a odmítali balet inscenovat. Dnes se nám Prokofjevův balet Romeo a Julie jeví jako nejlíbeznější kreace melodiky, příjemné zvukovosti a pravé, ušlechtilé dramatiky. Baletu se nakonec ujali moravští umělci – premiéra se konala v Brně, krátce před propuknutím 2. světové války –30. prosince 1938. Choreografii k představení vytvořil tehdejší ředitel brněnského baletního souboru Ivo Váňa Psota. Poté byly ještě v partituře provedeny změny a konečná podoba byla předvedena v roce 1940 v Kirovově divadle v Leningradě.

Originální Prokofjevův balet rozvíjí Shakespearovo drama zcela podle předlohy. Později se mnozí choreografové snažili balet „modernizovat“, jeho čísla všelijak přeskupovali, dodávali jim jiný smysl a podtext. Prokofjev sám vytvořil z baletních čísel tři symfonické suity. Uplatnil v nich ta nejúčinnější čísla baletní předlohy. Mnohé přitom předělal, takže verze téhož čísla v baletu a ve suitě se nejednou liší. V koncertním provozu se zmíněné tři suity podle přání dirigentů často kombinují, a vytvářejí se tak zcela nová seskupení jednotlivých částí. 

Vvýběr ze tří suit z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva bude hrát Concertgebouw Orchestr Amsterdam, řídí Mjung Whun Čung.