Vánoční koledy na Classic Praha

Koncert bez smokingu Best of Classic Praha

V pondělí 28. prosince v rámci Koncertu bez smokingu Best of Classic Praha zazní celá řada krásných a oblíbených vánočních koled. Mezi nimi i ta, která dostala nejvíce vašich hlasů v našem žebříčku Best of Classic Praha - Byla cesta, byla ušlapaná.
Koleda
 označuje původně píseň, kterou děti zpívají během velkých křešťanských svátků při obcházení jednotlivých domů, kdy „si koledují“ o výslužku, kterou představovalo především jídlo nebo pití; tento zvyk se dnes udržel už pouze na vsích. Postupně však se slovo koleda stalo označením písně s vánoční tematikou, původně s náboženským obsahem, v posledním století však i bez něho. Tradiční koledy mají silnou melodii, často založenou na středověkých sborových vzorech, a sloku následovanou refrénem, často zpívaným sborově.
Historie Křesťanských vánočních koled sahá do 13. století, podle legendy je autorem první koledy svatý František z Assisi (1181-1226). Vánoční koledy se zpívaly původně pouze během doby vánoční, v posledním půlstoletí se však oproti původní tradici zpěvu adventních písní a rorát začaly zpívat již během adventu.
Účinkovat bude Dětský pěvecký sbor Kvodlibet a Studiový komorní orchestr, který řídí Roman Cejnar. 

Podcast