Mimořádný večer s hudbou J. A. Bendy

Nová nahrávka Supraphonu přináší Sonáty a vokální tvorbu Jiřího Antonína Bendy

pátek 29. května na Classic Praha v rámci Koncertu bez smokingu ve 20:00 zazní hudba významného českého skladatele období klasicismu Jiřího Antonína Bendy.

Nabídneme vám zcela exkluzivně k poslechu zbrusu novou nahrávku hudebního vydavatelství Supraphon, která přináší Bendovy sonáty a árie a písně a přichází na hudební trh právě v pátek 29. května.

Benda studoval u piaristů v Kosmonosích a u jezuitů v Jičíně. V obou kolejích se tradičně pěstovala hudba a Benda si odtud odnesl také znalost působivého řečnického projevu a zásad správné deklamace, což velmi ovlivnilo jeho hudební zaměření a tuto zkušenost zúročil v pozdějších letech. Přesto, že svá nejlepší léta strávil tedy Benda v zahraničí – v Berlíně v Gótě, jeho tvorba byla pevnou součástí české hudební tvorby své doby. Jeho singspiely byly uváděny i v Praze a jeho skladby zde pravidelně vycházely tiskem.

Na Bendovu klavírní tvorbu měl největší vliv jeho berlínský kolega Carl Philip Emanuel Bach. První z šesti svazků Bendovy sbírky skladeb vyšel roku 1780. Kromě sonát a sonatin pro klavír obsahovaly árie z chrámových děl, sonáty pro více nástrojů a písně. Sbírka měla zcela ojedinělý úspěch a v počtu odběratelů jednoznačně předstihla podobně koncipovanou sbírku sonát Carla Philipa Emanuela Bacha, která začala vycházet o rok dříve.

V pátek 29. května zazní na Classic Praha výběr z Bendových sonát a árií. Bude to Sonáta F dur, po níž následují sopránové árie a písně prostřídané drobnými sonatinami, podobně je koncipována i další část – tedy nejprve rozměrnější sonáta G dur pro housle a cembalo, Sonáta c moll a F dur, opět proložené drobnější formou písňovou a sonatinami.

Na nahrávce účinkují cembalistka Edita Keglerová, sopranistka Ivana Bilej Brouková, na housle hraje Helena Zemanová, na violoncella Hana Fleková a Marek Štryncl.

Před koncertem uslyšíte jako bonus rozhovor o této nové supraphonské nahrávce a Bendově hudbě s jednou z protagonistek nahrávky Editou Keglerovou, který natočila Martina Klausová.

Podcast