Dvořák, Martinů, Pelikán. Trio Martinů zahraje v Kostele sv. Šimona a Judy hudbu českých autorů

Houslista Pavel Šafařík, violoncellista Jaroslav Matějka s klavíristou Petrem Jiříkovským tvoří Trio Martinů už tři desítky let. Společně vystoupí v úterý 21. února s díly Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Jaroslava Pelikána.

Trio Martinů vzniklo na Pražské konzervatoři v roce 1990. V současném složení (Petr Jiříkovský – klavír, Pavel Šafařík – housle a Jaroslav Matějka – violoncello) hraje od roku 1993.

Na uměleckém růstu souboru se podílela řada významných osobností, především Antonín Kohout a Arnošt Střížek, a při studiu na vídeňské Hochschule für Musik Michael Schnitzler. Další cenné zkušenosti nasbíralo Trio Martinů na mistrovských kurzech, například u Sandora Deviche nebo u legendárního Menahema Presslera.

Hned v počátcích svého působení získalo Trio Martinů ocenění na několika mezinárodních soutěžích a v roce 1995 Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii. Následovala pozvání na většinu významných českých festivalů (např. Pražské Jaro, Prague Proms, Janáčkův Máj) a také do zahraničí (mnoho evropských zemí, Japonsko, Jižní Korea, USA, Kanada). V posledních letech je soubor pravidelným hostem především v Anglii a Holandsku.

Diskografie Tria Martinů obsahuje jak studiové, tak i „živé“ nahrávky z koncertů pro české, belgické a německé nahrávací společnosti. K těm nejvýznamnějším patří nahrávka Beethovenova Trojkoncertu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Muhaie Tanga a dále pak kompletní klavírní tria Bohuslava Martinů.

Všichni tři členové tria jsou vynikajícími sólisty, Pavel Šafařík a Jaroslav Matějka působí jako zástupci koncertních mistrů v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK a Petr Jiříkovský kromě sólového koncertování vyučuje klavír na Pražské konzervatoři.

Trio Martinů 1.jpg
  • Trio Martinů (©Trio Martinů)

Na koncertě v Kostele sv. Šimona a Judy 21. února zahrají díla výhradně českých skladatelů. Z pera Antonína Dvořáka zazní Trio f moll, op. 65, Bohuslav Martinů bude zastoupen Triem č. 3 H 332 a v rámci večera zazní také světová premiéra Klavírního tria současného českého skladatele Jaroslava Pelikána.

Jak je možné, že ani po třiceti letech nezažívají kolegové v komorním souboru ponorkovou nemoc a jaké to je, spolupracovat se soudobým žijícím autorem? I to prozradí klavírista Petr Jiříkovský v rozhovoru s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 19. února 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 20. 2. na 11:30.

Foto: Trio Martinů (©Trio Martinů)

Podcast