Flétna v krajině času. Komorní program v Klášteře sv. Anežky České spojí barokní hudbu se světem 21. století

Klášterní prostory rozezní nejen hudba Georga Philippa Telemanna, ale i filmového mága Nina Roty, či české skladatelky Sylvie Bodorové.


Flétnistka Jana Jarkovská studovala na konzervatořích a akademiích v Praze (Jan Riedlbauch, Jiří Válek, Štěpán Koutník), Stockholmu (Tobias Carron) a Miláně (Simona Valsecchi), kde působila rovněž jako odborná asistentka. V současnosti vyučuje flétnu na Konzervatoři Teplice.

Na domácích i zahraničních pódiích vystupuje Jana Jarkovská především s klavíristou Bohumírem Stehlíkem, s nímž tvoří mezinárodně úspěšné Duo du Rêve. Spolupracuje rovněž s řadou současných skladatelů a skladatelek, na jejichž premiérách se interpretačně podílí. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas. V roce 2018 vyšlo v nakladatelství Radioservis její první CD Pidluke-padluke s hudbou Jiřího Temla, které natočila v rámci svého doktorského studia na HAMU. V roce 2020 vydala album Vlastním hlasem se sólovými flétnovými skladbami současných českých skladatelek (Bodorová, Cílková, Loudová, Švarcová, Vetchá). V září 2021 vyšlo její CD Snow and Stars s tvorbou Sylvie Bodorové.

_DS06599rez (2).jpg

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 vystoupí Jana Jarkovská v rámci dalšího z koncertů koncertního jednatelství FOK v řadě Obrazy a hudby v Klášteře sv. Anežky České. Večer nese název Flétna v krajině času a spolu s Janou Jarkovskou zahrají klavírista Bohumír Stehlík a houslistka Markéta Janoušková. V programu zazní hudba Johanna Joachima Quantze, Georga Philippa Telemanna, Germaima Tailleferra, ale i Pavola Šimaie, Nina Roty, Jiřího Temla či Sylvie Bodorové.

V úvodu koncertu představí kurátorka Národní galerie v Praze Monika Švec Sybolová obraz Krajina Josefa Šímy.

Jak vznikala dramaturgie tohoto koncertu a jaký má Jana Jarkovská vztah k soudobé hudbě? Prozradí v rozhovoru v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 20. 11. v 16:30. Repríza rozhovoru je připravena na pondělí 21. 11. na 11:30.

_DS06799.jpg

Foto: Petra Klačková

Podcast