FOK připravil dva večery věnované polským sousedům a Varšavě

Dirigent Krzysztof Urbański, vítěz Pražského jara, a klavírní virtuóz Jan Lisiecki potěší Pražany hudbou Lutosławskeho, Chopina a Brahmse. Program představí dramaturg FOK Martin Rudovský.

profimedia-0690394830 jan lisiecki.jpg
  • Jan Lisiecki (©Profimedia)

V Calgary se narodil letos sedmadvacetiletý kanadský klavírista polské národnosti Jan Lisiecki. Na klavír začal hrát jako pětiletý, v devíti zahájil koncertní dráhu. Od roku 2011 studoval na škole Glenna Goulda v Torontu. První CD s živými nahrávkami jeho koncertů bylo vydáno v roce 2010, v únoru následujícího roku uzavřel exkluzivní smlouvu s Deutsche Grammohpon. Od té doby vystoupil na desítkách prestižních světových pódií a spolupracuje s předními orchestry a dirigenty po celém světě.

profimedia-0705023948 Krzysztof Urbański.jpg
  • Krzysztof Urbański (©Profimedia)

Polský dirigent a skladatel Krzysztof Urbański studoval dirigování na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě, kde mezi jeho učitele patřil i Antoni Wit, který se na jeho adresu vyjádřil, že jej považuje za nejlepšího z patnácti žáků, které na škole měl. Krzysztof Urbański byl několik let hudebním ředitelem Indianapolis Symphony Orchestra, od roku 2022 je hlavním hostujícím dirigentem Orchestra della Svizzera Italiana.

Oba tito umělci se představí ve společném večeru na dvou nadcházejících koncertech Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK ve středu 8. a ve čtvrtek 9. března ve Smetanově síni Obecního domu.

Urbanski Krysztof ©Marco-Borggreve 027.jpg
  • Krzysztof Urbański (©Marco Borggreve)

Není asi s podivem, že valnou část večera vyplní polská hudba. V úvodu večera zazní Malá suita jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století Witolda Lutosławskeho. Ta byla původně napsaná pro varšavský rozhlasový orchestr a je inspirována lidovými písněmi z pomezí pohoří Karpat a opatřena neobvyklými harmoniemi. Poté zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll op. 11 Fryderyka Chopina. Ten spolu s Druhým Chopinovým klavírním koncertem patří k vrcholům Chopinova Varšavského období tvorby. Oba byly zkomponovány tou dobou moderním stylem concerto brillante a vznikly v letech 1820-1830.

Jan Lisiecki (8).jpg
  • Jan Lisiecki (©Archív FOK)

Ve druhé části programu zazní Symfonie č. 2 D dur op. 73 Johannese Brahmse, kterou autor napsal v létě 1877 během návštěvy Pörtschachu am Wörthersee. Skladba patří ke třem stěžejním dílům, jimiž se Brahms etabloval jako výrazná osobnost vídeňského hudebního života a široce rozklenutá melodie hlavního tématu první věty náleží k tomu nejpůsobivějšímu, co skladatel napsal.

Více o programu i vzácných a milých hostech Pražských symfoniků prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 5. března 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 6. 3. na 11:30.

Foto: Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Podcast