FOK uvede slavné Bachovo Vánoční oratorium

Mistr mezi mistry barokní hudby Johann Sebastian Bach zkomponoval velkolepé Vánoční oratorium, které dnes patří celosvětově mezi nejvyhledávanější hudbu pro období adventu a Vánoc. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ho provede 13. a 14. prosince v Obecním domě pod taktovkou svého stálého dirigentského hosta Jac van Steena. Zpívat bude Český filharmonický sbor Brno a čtyři špičkoví sólisté.

Rudovsky_Martin_webres_02_(c)_PetraHajska 1.jpg
  • Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Dvojice koncertů se uskuteční ve středu 13. a ve čtvrtek 14. prosince ve Smetanově síni Obecního domu a kromě Bachova díla zazní i Concerto grosso op. 6 č. 7 Georga Friedricha Händela.

Podrobnosti prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 10. prosince v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 11. 12. v 11:30.

Jac_van_Steen-HR-photo-Simon_van_Boxtel-6599.jpg
  • Jac van Steen (©Simon van Boxtel)

A co k programu říká dirigent Jac van Steen, který má k Bachovu dílu velmi blízko, protože působil jako hudební ředitel Bachova sboru v městě Nijmegen a jako šéfdirigent Staatskapelle ve Výmaru, kde mezi jeho předchůdci byl samotný Johann Sebastian Bach ?
„Předání příběhu, který Bachovo oratorium vypráví, je pro mě prioritou. Vždy se snažím soustředit na sílu textu, aniž by se ztratil krásný zvuk, který orchestr dokáže vytvořit. Budeme hrát na moderní nástroje, používat zvuk moderního orchestru, ale snažím se zachovat historického ducha Bachovy hudby tím, že respektuji její rétoriku. Kladu důraz na artikulaci a frázování. Také upravím posazení orchestru; ve Smetanově síni – jedné z nejkrásnějších budov ve stylu art deco na světě – by to mělo znít úžasně!“

Monumentální dílo obsahuje šest kantát určených pro jednotlivé vánoční svátky. FOK zahraje první tři kantáty, které pojednávají o narození Ježíše Krista. Provedení proběhne v německém originále. Program doplní Händelovo Concerto grosso op. 6 č. 7. „Nechtěl jsem hrát části, které jsou určeny k provádění po Novém roce. Hledal jsem hudbu, kterou lze hrát společně s Bachem a která je vhodná pro velký koncertní sál. U Händela víme, že měl rád, když se hrálo ve větším obsazení,“ dodává Jac van Steen.

Jac van Steen patří k nejúspěšnějším holandským dirigentům současnosti. Navázal spolupráci s významnými orchestry v Holandsku, Německu, Švýcarsku a Velké Británii. Postupně zastával funkci šéfdirigenta Norimberského symfonického orchestru, hudebního ředitele Neues Berliner Kammerorchester, hudebního ředitele Národního divadla ve Výmaru, šéfdirigenta výmarské Staatskapelle a orchestru Musikkollegium Winterthur, generálního hudebního ředitele Filharmonie Dortmund nebo hlavního hostujícího dirigenta BBC National Orchestra of Wales. Od sezóny 2014/15 zastává funkci hlavního hostujícího dirigenta v Belfastu.

Koncert se koná pod záštitou J. E. Daana Feddo Huisingy, velvyslance Nizozemského království v ČR.

Před koncertem 14. 12. se od 18:15 uskuteční setkání s umělci v salónku Cukrárna Obecního domu.

Úvodní obrázek: Johann Sebastian Bach, od Eliasa Gottloba Haussmanna (©commons.wikimedia.org)

Podcast