Hvězdní hosté FOK

Únorové koncerty FOK budou ve znamení významných zahraničních hostů.

První polovina února slibuje pod hlavičkou FOK několik zajímavých orchestrálních i komorních koncertů. V rámci orchestrálních řad FOK 9. a 10. února přivítá orchestr ve Smetanově síni Obecního domu polského klavíristu Rafała Blechacze a dirigenta Andreje Borejka. Rafał Blechacz se představí jako sólista v Koncertu pro klavír a orchestr č. 24 c moll Wolfganga Amadea Mozarta. Pod taktovkou dirigenta Andreje Borejka dále zazní v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Šostakovičova Symfonie č. 10 e moll a v české premiéře skladba Ostrov je plný melodických zvuků současného řecko-kanadského skladatele Christose Hatzise.

V úterý 15. února se v kostele sv. Šimona a Judy uskuteční koncert, který byl připraven na počest virtuosa na violu da gamba, dirigenta Petra Wagnera († 2019). Ten byl v sezóně 2010/2011 rezidenčním umělcem FOK a jeho umělecký i lidský otisk nesla celá koncertní sezóna. Do letošního programu FOK zařadil večer, na němž k Wagnerově poctě zazní Buxtehudeho mimořádná kompozice cyklu sedmi kantát Membra Jesu Nostra. Ten není hudbou smuteční, ale je rozhodně hudbou určenou ke kontemplaci. Každá z kantát je meditací nad jednou částí těla Ukřižovaného. Část šestá „Ad Cor“ je věnována srdci. Právě v ní se na pódiu v consortu sejde pět srdcových nástrojů Petra Wagnera – violy da gamba. Účinkovat bude totiž kromě sólistů i soubor Ensemble Tourbillon, který Wagner založil v roce 1998.

Ve středu 16. a ve čtvrtek 17. února se pak ve Smetanově síni uskuteční další mimořádné orchestrální koncerty, v jejichž rámci spolu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK vystoupí další vzácní a milí hosté - dirigent Kristjan Järvi a houslista Vadim Repin. Program otevře česká premiéra skladby estonsko-amerického dirigenta, ale i skladatele a klavíristy Kristjana Järviho Polární záře. Poté se rozezní Koncert pro housle a orchestr č. 2 g moll op. 63 ruského skladatele Sergeje Prokofjeva, Labutí píseň Arvo Pärta a závěr večera bude patřit hudbě Petra Iljiče Čajkovského. Orchestr provede v aranži Kristjana Järviho suitu ze scénické hudby k Ostrovského hře Sněhurka.

Jak se orchestr na vzácné zahraniční hosty těší a jak složité a dobrodružné je v současné době pořádat kulturní akce, natož se zahraničními hosty, prozradí ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka v rozhovoru s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 6. února v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 7.2. v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast