Jak se cvičí v paneláku ?

Nejprůraznější z dechových nástrojů je nenápadná pikola, shodují se hráči FOK manželé Hoďánkovi.

Petra Hoďánková absolvovala AMU v Praze, kde studovala u prof. Jiřího Válka. Na základě úspěšně vykonaného konkurzu je od roku 1998 členkou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK (sólopikola, flétna). S tímto orchestrem vystupovala v řadě evropských zemích (Německo, Itálie, Francie, Španělsko, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko, Polsko, Rakousko atd.), dále také v Japonsku, Číně, a Jižní Americe. Sólově vystoupila s Moravským komorním orchestrem, Moravskými sólisty, Komorní filharmonií Pardubice i s Pražskými symfoniky. Věnuje se také komorní hře a soudobé hudbě, učí na Mezinárodní konzervatoři Praha .

Jan Hoďánek vystudoval hru na hoboj a anglický roh a v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK hraje od roku 2000. S FOK absolvoval stovky koncertů v České republice i ve světě. Účinkoval i v řadě onlinových aktivit, které FOK připravil během uplynulých měsíců, kdy nemohl veřejně vystupovat. Jedním z nich byl například pořad z Divadla Viola Život s taktovkou, který FOK připravil k příležitosti výročí narození dirigenta Václava Smetáčka. Je profesorem Pražské konzervatoře.

V rozhovoru s Martinou Klausovou bude řeč o tom, jestli je výhodou, když jsou doma samí muzikanti, a zda mají shovívavé sousedy. I o tom, že výroba hobojového strojku je hotová alchymie, takže není žádná ostuda, obrátit se o pomoc na odborníky, poradí jim rád i sám Jan Hoďánek.

Premiéra rozhovoru je připravena na neděli 16. května v 16:30, reprízu si poslechněte v pondělí 17. května v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast