Jiřího Novotného budí ráno papoušek

Pozounista FOK a pedagog HAMU Jiří Novotný o své práci i zálibách.

Jiří Novotný, vedoucí pozounové skupiny, zástupce koncertního mistra dechové harmonie Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK začal hrát na trombon a první úspěchy absolvoval pod učitelským vedením svého otce, významného slovenského pedagoga Jiřího Novotného. Poté studoval na konzervatoři v Košicích a na pražské HAMU u legendy české trombonové školy, doc. Miloslava Hejdy. Mezi jeho největší soutěžní úspěchy patří 1. cena a titul Laureáta Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v roce 1987.

Jako první trombonista působil ve Státní filharmonii Košice, v orchestru Národního divadla v Praze, od roku 1994 zastává tuto funkci v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK. Jako sólista vystoupil s řadou prestižních českých i světových orchestrů (Komorní orchestr Graz, Státní filharmonie Košice, Vídeňská komorní filharmonie, Sukův komorní orchestr, FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava ad.). Jako komorní hráč působil v souboru Bohemian Brass, od roku 1999 je členem komorního souboru Czech Philharmonic Brasses, s nímž odehrál řadu samostatných koncertů u nás i v zahraničí.

Je pedagogem komorní hry na Katedře dechových nástrojů pražské HAMU, působil jako lektor Letních žesťových kurzů ve Strakonicích a ve Vimperku. Vydal několik sólových nahrávek a edukační publikaci hry na trombon pro studenty konzervatoří a vysokých škol.

Na které dirigenty Jiří Novotný rád vzpomíná a co mu dává interakce s mladou generací ? A jak ho zdraví jeho papoušek senegalský každé ráno ? Dozvíte se v rozhovoru s Martinou Klausovou, který si můžete poslechnout v neděli 21. března v 16:30 nebo v pondělí 22. března v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast