Julie Svěcená v kostele sv. Šimona a Judy

Od Bacha až k Petru Ebenovi. Repertoár mladé houslistky je velmi široký.

V úterý 18. ledna v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy v rámci cyklu Komorních koncertů FOK vystoupí mladá houslistka Julie Svěcená, kterou doprovodí klavírista Václav Mácha. V programu zazní Sonata semplice Petra Ebena, Ciaconna z Partity č. 2 d moll Johanna Sebastiana Bacha pro sólové housle, Sonáta pro housle a klavír Leoše Janáčka a Sonáta pro housle a klavír A dur Césara Francka.

Julie Svěcená začal hrát na housle ve 4 letech. Po absolutoriu na Pražské konzervatoři absolvovala postgraduální studium Master of Arts a Advanced Diploma na Royal Academy of Music v Londýně u profesora Rodneyho Frienda. Je vítězkou či laureátkou mnoha houslových soutěží, například mezinárodní houslové soutěže Tibora Vargy ve Švýcarsku, Georga Philippa Telemanna v polské Poznani, mezinárodní houslové soutěže Jaroslava Kociana nebo mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga, kde se po čtyřiceti letech stala dalším českým houslistou, který v kategorii sólové housle tuto soutěž vyhrál. V roce 2014 dostala příležitost koncertovat na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a jako nejmladší interpretka tohoto ročníku se představila samostatným recitálem.

Kterých ocenění a úspěchů si cení nejvíce a na která umělecká setkání ráda vzpomíná ? Jaký byl klíč výběru skladeb na její profilové CD, které nahrála v pouhých 16 letech, a jaký je její vztah k hudbě 20. století, kterou bude hrát i na svém recitálu v Kostele sv. Šimona a Judy v rámci komorní řady FOK ?

I to Julie Svěcená prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 9. ledna v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 10.1. v 11:30.

Foto: Jiří Šujanský

Podcast