Kahánek versus Šostakovič

Symfonie – Koncert – Idyla. Další dva koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK nabídnou hudbu Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Césara Francka.

Klavírista Ivo Kahánek si jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace. Svůj dar okamžitě navázat citovou vazbu s publikem dokáže náležitě zužitkovat ve skladbách od baroka po modernu.

To nepochybně ocení i posluchači Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, protože právě Ivo Kahánek se představí jako sólista dvojice koncertů ve středu 10. a ve čtvrtek 11. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu.

Ivo Kahánek se v roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č.4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Není divu, že si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014 a Kahánek se tak stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem.
Ivo Kahánek pravidelně spolupracuje s předními českými i světovými orchestry i dirigenty a má na svém kontě řadu zajímavých hudebních nahrávek. V roce 2018 se Ivo Kahánek stal držitelem ceny Classic Prague Award za sólistický výkon roku.

Na koncertech 10. a 11. 11. 2021 bude Ivo Kahánek sólistou v Koncertě pro klavír, trubku a smyčcový orchestr c moll Dmitrije Šostakoviče. Na trubku bude hrát Lubomír Kovařík a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude řídit dirigent Petr Popelka. Orchestr pod taktovkou toho mladého úspěšného českého dirigenta provede v první půlce koncertu kromě Šostakovičova koncertu ještě Siegfridovu idylu Richarda Wagnera a v druhé půlce večera pak zazní Symfonie d moll Césara Francka.

Jak Ivo Kahánek vzpomíná na své první setkání se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK a jaký má vztah k hudbě Dmitrije Šostakoviče ? I to prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 31. října v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 1.11. v 11:30.

Foto: Archív Ivo Kahánka (Dušan Martinček)

Podcast