Krásný večer v kostele sv. Šimona a Judy přinese hudbu světových mistrů i českého klavíristy a skladatele Adama Skoumala

Na komorním večeru zahrají komorní skladby houslista Milan Al-Ashhab a klavírista Adam Skoumal a bude znít hudba francouzského impresionismu i 20. století.

Klavíristu Adama Skoumala zná publikum v Evropě, v USA a v Japonsku jako předního českého klavíristu a skladatele. Sólově vystupoval s většinou českých orchestrů (pod taktovkou například Petra Altrichtera, Serge Bauda, Lukasze Borowitze, Jiřího Kouta, Jakuba Hrůši, Leoše Svárovského, Stanislava Vavřínka, Petra Vronského a Andrease Sebastiana Weisera), se Slovenskou filharmonií, s Bamberskými symfoniky vedenými Jonathanem Nottem a s dalšími evropskými orchestry. V minulých letech se Adam Skoumal představil v cyklech České filharmonie, Symfonického orchestru FOK, Pražské komorní filharmonie, Plzeňské filharmonie, Karlovarského symfonického orchestru, na festivalech Pražské Jaro, Moravský podzim, Janáčkův Máj, Concentus Moraviae, Lípa Musica a podnikl také četná zahraniční vystoupení s orchestrem Národního divadla.

Jako skladatel na sebe Adam Skoumal poprvé upozornil na soutěži Pražského jara 1998, kde získal se svou kompozicí cenu za nejlepší provedení české soudobé skladby. V sezóně 2006 premiéroval svůj 1. Klavírní koncert s Pražskou komorní filharmonií a ve stejném roce provedl také svůj 2. Klavírní koncert za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie. V létě 2008 zazněla ve světové premiéře na festivalu v chorvatském Dubrovníku skladba Adama Skoumala Djinnia pro housle a klavír v podání Shlomo Mintze, který ji také zařadil do programu svého jihoamerického turné a na recitály v Římě a Miláně. České publikum ji slyšelo na festivalu Pražské Jaro 2009 a její orchestrální verzi se sólistou Jiřím Vodičkou uvedl v roce 2013 Jiří Bělohlávek v přímém přenosu v České televizi. Další Skoumalova houslová kompozice – Variace na cikánskou melodii – byla vybrána jako povinná soudobá skladba pro houslovou soutěž Concours International de Violon 2009 ve švýcarském Sionu a dále na Mezinárodní houslovou soutěž v Buenos Aires v Argentině 2010. Na rok 2014 si Festival Pražské jaro objednal od Adama Skoumala houslový koncert, jehož premiéra zazněla v provedení Romana Patočky, Petera Altrichtera a Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Skoumal + Ashhab.webp

(Foto: Benno Hunziker)

V úterý 15. listopadu zazní v kostele sv. Šimona a Judy další ze Skoumalových skladeb, a sice jeho Variace. Stane se tak v rámci dalšího koncertu cyklu Komorní hudba, který pořádá koncertní jednatelství FOK. Na tomto večeru spolu s Adamem Skoumalem bude hrát houslista Milan Al-Ashhab, s nímž Skoumal úzce spolupracuje již několik let a společně vystupovali na mnoha koncertech doma i v zahraničí. Koncertovali již v New Yorku, ve Vídni a nedávno v komorním cyklu Berlínské filharmonie.

Na úterním koncertě 15. listopadu s názvem Krásný večer zazní dále hudba Claude Debussyho, Bély Bartóka, Sergeje Prokofjeva, Camille Saint- Saënse a Franze Waxmana. Koncert začíná v 19:30.

Více o programu i vlastních skladatelských aktivitách prozradí klavírista Adam Skoumal v rozhovoru v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 13. 11. v 16:30. Repríza rozhovoru je připravena na pondělí 14. 11. na 11:30.

Foto: Kateřina Hager

Podcast