Martin Kasík zahajuje Světovou klavírní tvorbu

Abonentní cyklus FOK Světová klavírní tvorba otevře Martin Kasík hudbou českých skladatelů a slavným cyklem Musorgského Obrázků z výstavy.

Martin Kasík patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě u prof. Moniky Tugendliebové a pražskou AMU ve třídě prof. Ivana Klánského. Své hudební obzory si rozšířil mistrovskými kurzy u Lazara Bermana, Garricka Ohlsona, Christiana Zachariase, Paula Badury – Skody.

Vítězství v soutěži Pražského Jara 1998 a Young Concert Artists v New Yorku 1999 mu otevřelo cestu na světová pódia. Spolupracoval s řadou předních světových orchestrů i dirigentů, pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s nimiž uskutečnil koncertní turné po Japonsku a USA.

Jeho nahrávky pro společnosti Supraphon a Arco Diva získaly nejvyšší ocenění v časopisech Gramaphone, Repertoire a Harmonie.

Martin Kasík se mimo svou koncertní činnost věnuje pedagogické práci na AMU v Praze a Pražské konzervatoři. Je uměleckým ředitelem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních.

Na sólovém recitálu, který zahajuje koncertní řadu FOK Světová klavírní tvorba, zahraje Martin Kasík v sobotu 16. října ve Dvořákově síni Rudolfina skladby Bedřicha Smetany, Vítězslava Nováka, Klementa Slavického a Modesta Petroviče Musorgského.

V rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha Martin Kasík zavzpomíná na turné, které před několika lety se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK absolvoval po Spojených státech amerických, na zajímavý projekt z prosince loňského roku, na němž v rámci druhého online koncertu FOK v rámci Adventu po síti zahrál Musorgského Kartinky ve verzi pro dechové okteto a klavír, a především prozradí, jaké skladby a proč zvolil pro svůj sólový recitál v Rudolfinu.

Premiéra je připravena na neděli 3. října v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 4. října v 11:30.

Foto: Archív umělce

Podcast