Novoroční Dvořákovy Slovanské tance vystřídá hudba tajuplných příběhů i bravurní hornista, ovládající svůj nástroj nohama

Co čeká FOK v prvních měsících roku 2023? Prozradí ředitel Pražských symfoniků Daniel Sobotka

Těsně před tradičním Novoročním koncertem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s Dvořákovými Slovanskými tanci pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera přišel do studia stanice Classic Praha ředitel Pražských symfoniků Daniel Sobotka, aby popřál posluchačům Classic Praha vše dobré v novém roce.

V rozhovoru s Martinou Klausovou prozradí Daniel Sobotka, co čeká orchestr v prvních měsících roku 2023. V prvé řadě to bude koncert v lineckém Brusknerhausu, na němž zazní díla Mieczysława Karłowicze, Sergeje Prokofjeva, Miloslava Kabeláče a Alexandra Skrjabina. se stejným program vystoupí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK i v rámci svých abonentních koncertů 11. a 12. ledna ve Smetanově síni Obecního domu. Sólistkou večera s názvem Hudba tajuplných příběhů bude klavíristka Yulianna Avdeeva a dirigentem Andrej Borejko.

Séquardtová1.jpg

Další lednové orchestrální koncerty 25. a 26. 1. budou patřit hudbě https://www.fok.cz/cs/brahms-krcek-rachmaninov, ale především Koncertu pro hoboj a orchestr Jaroslava Krčka. V odložené světové premiéře se sólového partu ujme první hobojistka orchestru Liběna Séquartová a orchestr bude řídit dirigent Petr Altrichter.

profimedia-0644176118 felix klieser.jpg

(Felix Klieser, foto: Profimedia)

Mimořádné budou nepochybně i první únorové orchestrální koncerty, na nichž ve Smetanově síni zazní Symfonické variace a Symfonie č. 7 d moll Antonína Dvořáka a Koncert pro lesní roh a orchestr č . 1 Es dur Richarda Strausse. Orchestr povede šéfdirigent Tomáš Brauner a sólistou bude německý hornista Felix Klieser, muzikant, který přes svůj vrozený handicap; narodil se bez rukou a lesní roh bravurně ovládá prsty u nohou, oslňuje mistrovskou hrou. S tímto programem i hostujícím sólistou se po pražských koncertech 8. a 9. února Symfonický orchestr hl. m. Prahy vydá i na cestu po Německu.

Více podrobností prozradí Daniel Sobotka v rozhovoru, který bude mít premiéru v neděli 1. ledna 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 2. 1. na 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast