Od marimby k malířskému plátnu

Člen skupiny bicích FOK David Řehoř bravurně ovládá čtyřpaličkovou techniku i malířský štětec.

Člen skupiny bicích nástrojů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK David Řehoř má ze všech bicích nástrojů nejraději marimbu. Není proto divu, že se kromě výkonné umělecké činnosti věnuje i skládání pro svůj oblíbený nástroj a na svém kontě má už celou řádku vlastních kompozic či úprav pro tento malebně znějící hudební nástroj. Některé z nich zazněly například na jednom z posledních uskutečněných živých koncertů FOK v únoru 2020, na němž se na speciálním večeru v Anežském klášteře pod názvem V rytmu FOK představili všichni členové skupiny bicích, a to za spoluúčasti dalších vynikajících hráčů orchestru. Další Řehořova virtuózní skladba pak zazní na online koncertu Když FOK komponuje, který bude koncem dubna k vidění na youtubovém kanálu Pražských symfoniků.

David Řehoř pochází z ryze muzikantské rodiny, tatínek Bohuslav Řehoř je hudebním skladatelem, maminka hráčkou na akordeon. Není tedy divu, že jeho cesta k hudbě byla poměrně přímočará. Na výběr hudebního oboru, kterému se dnes věnuje, měl zásadní vliv především jeho první pedagog (Antonín Paseka), ale i další osobnosti, se kterými se během svého profesního života setkal, ať už to byli jeho profesoři (Vladimír Vlasák, Stanislav Hojný), či další světoví perkusionisté (Amy Lynn Barber, Leigh Howard Stevens).

David Řehoř má ovšem velmi úzký vztah i dalšímu uměleckého oboru, a sice výtvarnému umění. Přesto, že se mu nevěnuje tak dlouho jako hudbě, jeho výtvarný archív obsahuje několik desítek abstraktních maleb, které najdeme i v některých (v současné době bohužel zavřených) výstavních prostorách a tucet z nich bude k vidění i na záznamu onlinového koncertu Když FOK komponuje.

Kde má kořeny marimba a jaké je její uplatnění v koncertantní literatuře ? Co přivedlo marimbistu Davida Řehoře k malování a podědily některé z jeho talentů i jeho děti ?

I to David Řehoř prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou, který si můžete poslechnout v neděli 18. dubna v 16:30 nebo v pondělí 19. dubna v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast