Od tympánů na taneční parket

Vedoucí skupiny bicích nástrojů FOK Lubor Krása nejen o bicích, ale i společenském tanci.

Vedoucí bicí sekce Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Lubor Krása vystudoval konzervatoř v Praze, obor bicí nástroje ve třídě prof. Vladimíra Vlasáka a prof. Stanislava Hojného, absolvoval provedením dvojkoncertu pro hoboj a osm tympánů Jiřího Družeckého.

Už v průběhu studia na Pražské konzervatoři příležitostně hostoval jako člen skupiny bicích nástrojů v mnoha hudebních tělesech, zejména v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK, ale i v České filharmonii, Českém rozhlase, či Orchestru FISYO. V letech 1989–1991 působil v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého jako člen skupiny bicích nástrojů. V FOK hraje od roku 1991.

V roce 2002 provedl v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2002 společně s americkým tympánistou Jonathanem Haasem pod vedením dirigenta Zdeňka Mácala sólový part koncertu – Fantasie pro dva tympánisty a orchestr Philipa Glasse. Několikrát v průběhu své dosavadní umělecké kariéry provedl jeden ze sólových partů Koncertu pro dva klavíry, bicí nástroje a orchestr Bély Bartóka. V roce 2011 spolu se svými kolegy z bicí skupiny Pražských symfoniků premiéroval pod taktovkou Jiřího Kouta Symfonii č. 1 "Con le campane" pro bicí nástroje a velký symfonický orchestr Sylvie Bodorové, kterou Bodorová napsala v roce 2010 na objednávku Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Lubor Krása se zabývá i pedagogickou činností, studenty učil i ve Virtuální akademii orchestrální hudby Pražských symfoniků.

Nově se stal i modelem v bonusovém dílu cyklu Orchestr bez pódia aneb FOK za časů pandemie, který je věnován Fraku.

Podle čeho rozděluje jednotlivé bicí nástroje mezi své kolegy ze skupiny bicích a kterému nástroji dává přednost on sám ? Jak se dostal k roli modela ve filmu svého kolegy z FOK a proč do do tohoto dílu o FOK přizval i svou dceru ? Dozvíte se v rozhovoru s Martinou Klausovou, který si můžete poslechnout v neděli 28. března v 16:30 nebo v pondělí 29. března v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast