Pocta velikánovi klavírní literatury. Nikolaj Luganskij zahraje v Praze Rachmaninova

Dramaturg FOK Martin Rudovský připomíná letošní dvojité výročí ruského skladatele a představí program pražského recitálu Nikolaje Luganského.

Nikolai-Lugansky-credit-Marco-Borggreve_Naãve-Ambroisie.jpg
  • Nikolaj Luganskij (©Marco Borggreve)

Všestranně nadaný ruský klavírista Nikolaj Luganskij byl označen časopisem Gramophone za „největšího průkopníka“ v interpretaci Rachmaninova a Prokofjeva, zatímco deník The Financial Times vyzdvihl jeho vytříbenost a schopnost ukázat „zářivou krásu“ v Mozartovi a Schubertovi.

V sobotu 25. března vystoupí Nikolaj Luganskij ve Dvořákově síni Rudolfina. Luganskij není v Praze poprvé. Na jaře roku 2019 tu vystoupil s Českou filharmonií a Tomášem Netopilem a zahrál Beethovenův Klavírní koncert č. 4 G dur. Nedlouho poté, 4. května téhož roku, zaskočil na samostatném recitálu v koncertní řadě FOK Světová klavírní tvorba za Duo Ashkenazy, které kvůli potížím s rukou Vladimira Ashkenazyho nemohlo vystoupit. Záskok to byl více než adekvátní, ostatně mezi oběma umělci existuje i několik paralel: oba vystudovali Moskevskou konzervatoř, oba jsou laureáty Čajkovského soutěže – Luganskij v roce 1994, Ashkenazy v roce 1962 – a oba preferují francouzskou a ruskou hudbu.

profimedia-0143535228 sergej rachmaninov 3.jpg
  • Sergej Rachmaninov (©Profimedia)

Koncem března přijíždí Nikolaj Luganskij do Prahy znovu, aby v rámci cyklu klavírních recitálů FOK, tedy cyklu Světová klavírní tvorba, ve Dvořákově síni Rudolfina připomněl letošní dvojité jubileum ruského skladatele Sergeje Rachmaninova. Ten se narodil v roce 1873 a zemřel roku 1943. Nikolaj Luganskij ostatně o Rachmaninovův odkaz pečuje příkladně. Nejen, že patří k jeho oblíbeným autorům, ale působí též jako umělecký ředitel Rachmaninovova festivalu v Ivanovce a podporuje i místní muzeum tohoto skladatele.

V Praze Nikolaj Luganskij vystoupí v sobotu 25. března v 19:30. Ve Dvořákově síni zahraje Rachmaninovova Preludia op. 23, Variace na Corelliho téma op.42 a Études-Tableaux op. 39.

Více o životních peripetiích Sergeje Rachmaninova i dílech, která 25. března v Praze zazní, prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 19. března 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 20. 3. na 11:30.

Úvodní foto: Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Podcast