Pohádky tisíce a jedné noci vyprávěné hudbou

Na dalších abonentních koncertech FOK zazní hudba Rimského-Korsakova i pražská premiéra písňového cyklu Sylvie Bodorové.

Symfonická suita Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova patří - snad i díky exotické inspiraci – k nejkrásnějším a nejhranějším dílům ruské hudební literatury. Nikolaj Rimskij-Korsakov sám v mládí jako námořní důstojník obeplul vodstva zeměkoule. I tyto exotické cesty jistě byly inspirací pro jeho symfonickou báseň Šeherezáda, ale tou hlavní nepochybně byla orientální sbírka pohádek Tisíc a jedna noc. Jedná se o neobyčejně efektní a půvabnou kompozici, která je vyhledávána mimo jiné pro svou zvukomalebnost, pestrou instrumentaci a bohatost melodických linií.

Právě toto dílo zazní na dvojici koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK ve středu 15. a ve čtvrtek 16. června ve Smetanově síni Obecního domu. Provedení bude řídit šéfdirigent FOK Tomáš Brauner. V první části večera zazní cyklus písní Sylvie Bodorové Lingua angelorum, jeho protagonistou bude proslulý americký barytonista Thomas Hampson.

Jak se těší dirigent Tomáš Brauner na setkání se světově proslulým pěvcem a jaký má názor na temperamentní Šeherezádu Rimského-Korsakova a pražskou premiéru písňového cyklu české skladatelky Sylvie Bodorové, který už Thomas Hampson představil na světových pódiích a nyní zazní poprvé v Praze ? Prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 12. června v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 13.6. v 11:30.

Foto: Petra Hajská

Podcast