Praga Arcana odkazuje na paralelní, duchovní dějiny Prahy

Světová symfonické premiéra svity Praga Arcana Jana Ryanta Dřízala je věnována Tomášovi Braunerovi a FOK k příležitosti předsednictví České republiky v radě Evropské unie.

Na prvních abonentních koncertech Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zazní hudba Jana Ryanta Dřízala a Ludwiga van Beethovena. Oba koncerty se nesou v duchu českého předsednictví v radě Evropské Unie. Ve středu 21. a ve čtvrtek 22. září zazní ve Smetanově síni Obecního domu Beethovenova Symfonie č. 9 s Ódou na radost, v níž budou účinkovat Sophia Brommer, Václava Krejčí Housková, Tomáš Juhás, a Günther Groissböck. Spolu s nimi vystoupí i Český filharmonický sbor Brno a celé provedení bude řídit šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

V úvodu večera zazní symfonická svita Praga Arcana jednoho z nejvyhledávanějších českých skladatelů Jana Ryanta Dřízala. Toto dílo vzniklo na popud a objednávku Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a jak název napovídá, je věnováno našemu hlavnímu městu.

Sam autor k tomu říká: "Nabídka k vytvoření kompozice s pražskou tematikou přišla právě v době, kdy jsem se s rodinou nečekaně přestěhoval na Hradčany. Denně jsem pak chodil přes posvátný pahorek Žiži, na němž se dnes vypíná katedrála sv. Víta (Svantovíta), a v tiché společnosti alchymistických domovních znamení jsem sestupoval až na Staré město. Z okna pracovny jsem tušil hotel Pyramidu, a ve vedlejší ulici mě tajemně vábil antikvariát Hledající se svou hermetickou literaturou. A právě tajemné knížky Martina Stejskala, Daniely Hodrové, Milana Špůrka, Bohumila Vurma a Gustava Meyrinka, mi byly významnou inspirací, jež mi poodhalila hloubku toho, co dnes nazýváme Praga Magica'."

Více o vzniku tohoto díla i o spolupráci se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK prozradí sám Jan Ryant Dřízal v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 18. září v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 19.9. v 11:30.

Foto: Eva Orossová

Podcast