Pražští symfonikové zakončí sezónu velkolepě s Carminou Buranou

Program závěrečných koncertů doplní Bartókův Houslový koncert s Daliborem Karvayem. Podrobnosti prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský.

Na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých aj. básní a písní z 11. -13. století zkomponoval německý skladatel Carl Orff svou monumentální kantátu Carmina Burana.

Ze středověkého rukopisu, objeveného roku 1803, vybral Orff pouze některé z více než 200 původních textů milostných a pijáckých písní, které zhudebnil. Byly to texty potulných středověkých hudebníků a básníků, nalezené údajně v klášteře Buranum. Původní texty jsou psány v různých jazycích: staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky.

Kantáta Carmina Burana byla poprvé uvedena 8. června 1937 v opeře ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se stala jedním z nejoblíbenějších děl klasické novodobé hudby.

A právě toto dílo zazní i na dvojici posledních abonentních koncertů 88. sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK ve středu 15. a ve čtvrtek 16. června 2023 ve Smetanově síni Obecního domu. Sólových partů se zhostí sopranistka Slávka Zámečníková, tenorista Martin Šrejma a norský barytonista Audun Iversen. Sborové party obstarají Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Dětský pěvecký sbor Radost Praha se sbormistrem Janem Pirnerem.

V první půlce koncertu zazní Koncert pro housle a orchestr č. 1 Bély Bartóka, ve kterém zazáří jako sólista Dalibor Karvay. V obou večerech bude Pražské symfoniky řídit jejich šéfdirigent Tomáš Brauner.

Více o programu těchto koncertů prozradí na Classic Praha v rozhovoru s Martinou Klausovou dramaturg FOK Martin Rudovský.  V premiéře v neděli 11. června v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 12.6. v 11:30.

Foto: Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Podcast