Přemysl Vacek představí Buxtehudeho

V Kostele sv. Šimona a Judy bude znít k poctě Petra Wagnera hudba německého barokního velikána Dietricha Buxtehudeho.

V úterý 15. února se v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy odehraje koncert, který je připraven na počest hráče na violu da gamba, dirigenta a pedagogu Petra Wagnera († 2019), který byl v sezóně 2010/2011 rezidenčním umělcem FOK a jeho umělecký i lidský otisk nesla celá koncertní sezóna. V rámci večera zazní cyklus sedmi kantát Membra Jesu Nostri německo-dánského varhaníka a hudební skladatel z období baroka Dietricha Buxtehudeho.

Účinkovat budou Céline Scheen, Barbora Kabátková, Damien Guillin, Ondřej Holub, Jaromír Nosek a členové souboru Ensemble Tourbillon.

O osobnosti a odkazu Dietricha Buxtehudeho, programu chystaného koncertu, ale především o Petru Wagnerovi a vzájemné spolupráci bude ve studiu stanice Classic Praha mluvit loutnista Přemysl Vacek.

Přemysl Vacek se zabývá hrou na různé druhy louten a historických strunných nástrojů používaných v hudební praxi renesance a baroka. Je absolventem oboru Teorie a provozovací praxe staré hudby na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jako interpret na renesanční loutnu, arciloutnu, theorbu, chitarrone a barokní kytaru spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními sólisty a soubory staré hudby a s vlastním souborem Ad vocem se soustřeďuje především na provozování méně známého repertoáru renesance a raného baroka, převážně české a italské provenience. Koncertuje po celé Evropě a pořídil řadu CD nahrávek pro různá česká i zahraniční vydavatelství, z nichž mnohé získaly řadu ocenění (např. Zlatá Harmonie, Choc časopisu Diapason nebo Cannes Classical Awards na hudebním veletrhu MIDEM).

Více v rozhovoru Přemysla Vacka s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 13. února v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 14.2. v 11:30.

Foto: Marta Kolárová

Podcast