Rafał Blechacz  & Mozart

První únorové abonentní koncerty FOK slibují vzácné hosty a poutavý program.

Ve středu 9. a ve čtvrtek 10. února bude ve Smetanově síni Obecního domu Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK řídit polsko-ruský dirigent Andrej Borejko. Pod jeho taktovkou zazní v české premiéře skladba kanadského Řeka Christose Hatzise s názvem Ostrov je plný melodických zvuků, inspirovaná Shakespearovou hrou Bouře a odkazující na hudbu Clauda Debussyho.

Dalším vzácným hostem těchto koncertů bude polský klavírista, vítěz Chopinovy soutěže, Rafał Blechacz, který bude sólistou v Koncertu pro klavír a orchestr č. 24 c moll Wolfganga Amadea Mozarta.

Ve druhé polovině večera zazní Symfonie č. 10 e moll Dmitrije Šostakoviče. Jedná se o dílo z osudového roku 1953, které je prodchnuto pocitem smrtelnosti a konečnosti, ale také nadějí, že každá diktatura jednou skončí. Dirigent Andrej Borejko je svým rodem k hudbě Dmitrije Šostakoviče přímo předurčen, stejně tak orchestr FOK má s Šostakovičovou hudbou hluboké zkušenosti; vždyť na přelomu tisíciletí prožil a natočil Šostakovičovo dílo s jeho synem Maximem.

Více o programu i vzácných hostech prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou. Rozhovor bude mít premiéru v neděli 23. ledna v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 24.1. v 11:30.

Foto: Profimedia

Podcast