Recitál klavíristy Marka Kozáka ve Dvořákově síni nabídne Bacha, Chopina i ruskou hudební literuturu

Jméno pianisty Marka Kozáka je obvykle spojováno s neomylnou technikou, smyslem pro proporce a gradaci, s bohatou paletu rejstříků, obrovskou muzikalitou a vnitřní pokorou k notovému zápisu.

Přesvědčit se budou moci i návštěvníci Kozákova recitálu v sobotu 18. února ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde Marek Kozák vystoupí v rámci komorního cyklu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který je věnován klavíru a klávesovým nástrojům.

Na počátku hudební cesty Marka Kozáka stála celá řada úspěchů v mezinárodních soutěžích, ať už se jedná o jednu z nejprestižnějších a nejobtížnějších mezinárodních klavírní soutěží Gezy Andy v Curychu, Busoniho soutěž v Bolzanu, Evropskou klavírní soutěž v Brémách, či soutěž Pražského jara, na níž v 2016 získal 2. místo a ocenění za nejlepší provedení soudobé skladby Kejklíř Adama Skoumala. O rok dříve byl také semifinalistou Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina ve Varšavě, nejlépe obsazeném klavírním klání na světě.

Marek Kozák vystoupil s řadou předních českých orchestrů, pravidelně koncertuje též v zahraničí. V sezóně 2020/21 uskutečnil recitály na mezinárodních hudebních festivalech Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Svatováclavském hudebním festivalu nebo v rámci Mezinárodního klavírního festivalu R. Firkušného.

V roce 2018 vydal své první profilové CD se skladbami Josepha Haydna, Fryderyka Chopina, Césara Francka, Sergeje Rachmaninova a Adama Skoumala.

Kterého svého úspěchu si Marek Kozák nejvíc váží a na která podnětná setkání rád vzpomíná? Jak vznikla dramaturgie recitálu v Rudolfinu a zahraje si Marek Kozák ještě někdy na varhany, které též vystudoval?

I to Marek Kozák prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 12. února 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 13. 2. na 11:30.

Foto: Marek Kozák (©archív umělce)

Podcast