Svět hudbou spojený. Soubor Constantinople zahraje tradiční perské a mandincké písně

Další z koncertů jedné z komorních řad FOK nabídne pozoruhodné spojení umělců napříč kontinenty, kteří navazují na tradici středověkých minnesengrů a vyprávějí i dnes své příběhy hudbou.

V úterý 25. dubna vystoupí v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy mezinárodní soubor Constantinople a zahraje hudbu 12., 13. i 14. století, kterou okoření svými vlastními úpravami a texty. Naplní tak název svého projektu Hudba je pohyb, protože hudba je skutečně neustálá změna a svého druhu cesta.

Soubor Constantinople spojuje mistra hry na loutnu setar, rodáka z Teheránu, jehož jméno je Kiya Tabassian, s dalšími kolegy muzikanty, jimiž jsou zpěvák a špičkový hráč na koru, africkou loutnu, rodák ze senegalské Koldy Ablaye Cissoko, hráč na violu da gamba Pierre-Yves Martel a hráč na bicí Patrick Graham.

Jejich program v sobě spojuje tisíciletou tradici mandincké Afriky a perskou tradicí i s autorskou tvorbou. Vedle tradičních perských a mandinckých písní na koncertě zazní skladby Diega Ortize, španělského skladatele a hráče na violu da gamba žijícího v 16. století v Itálii, a indicko-perského hudebníka a básníka Amíra Chosrau Dihlavího, kterému je připisováno založení sufistického hudebně-poetického žánru qawwali a indického žánru ghazela.

Více prozradí dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 23. dubna v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 24.4. v 11:30.

Foto: Constantinople (©Profimedia)

Podcast