V hlavní roli varhany

Daniela Valtová Kosinová nejen o hře na varhany, ale i jazzu a vlastních kompozicích.

Daniela Valtová Kosinová patří mezi nejvýraznější varhanní osobnosti své generace. Je absolventkou Konzervatoře v Pardubicích, kde navštěvovala varhanní třídu doc. Václava Rabase a ve studiu pokračovala na AMU v Praze pod vedením doc. Jaroslava Tůmy.

Koncertuje po celé Evropě; v roce 2003 reprezentovala ČR na koncertě nových členských zemí EU v Madridu. V únoru 2007 debutovala sólovým recitálem v lipském Gewandhausu; v květnu téhož roku vystoupila spolu s fenomenální anglickou trumpetistkou Alison Balsom na společném recitálu v rámci Pražského Jara v Dvořákově síni Rudolfina.
Od roku 2006 zastává funkci vedoucí klávesových nástrojů v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK, kde vystupuje také sólově.

Zabývá se též kompozicí. Její skladby zazněly na vlnách amerického rádia WPRB Princeton New Jersey, holandského rádia Mona Lisa Amsterodam, Českého rozhlasu a na četných koncertech doma i v zahraničí. Je členkou Kaprálová Society se sídlem v Torontu.

V posledních několika letech překračuje hranice klasické hudby; ve svých písních dává prostor inspiraci jazzem, blues, americkou country a podobnými žánry. V roce 2010 vydala své debutové album MEETING POINT.  Její píseň "Lullaby" se probojovala do semifinále celosvětové písňové soutěže v americkém Nashvillu.

Co obnáší funkce vedoucí klávesových nástrojů v orchestru ? Ve kterých symfonických skladbách se uplatní varhany v orchestru ? Na která setkání Daniela Valtová Kosinová ráda vzpomíná ?

Více prozradí Daniela Valtová Kosinová v rozhovoru s Martinou Klausovou, který si můžete poslechnout v neděli 31. ledna v 16:30 nebo v pondělí 1. února v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast