V kostele sv. Šimona a Judy zazní barokní hudba v podání polského Tria Orkiestra Historyczna

Kostel sv. Šimona a Judy rozezní 19. prosince jemný zvuk violy da gamba, houslí a cembala v podání polského souboru, který si říká {oh!} trio neboli Trio Orkiestra Historyczna. Na programu koncertu, který patří do cyklu Stará hudba FOK, bude zejména francouzská barokní hudba, ale také například dílo Carla Philippa Emanuela Bacha.

„Program našeho koncertu se skládá ze dvou protikladných stylů: Francouzské baroko a německý galantní styl. Mezi šesti skladbami najdeme slavné barokní skladby, jako je například Královský koncert č. 3 F. Couperina nebo Sonáta pro violu da gamba C. Ph. E. Bacha, a také nově objevené a naším triem poprvé nahrané Suity J. Marchanda. Protože jména skladatelů z našeho programu nepatří k těm nejznámějším, byla hlavním kritériem našeho výběru krása jejich instrumentální hudby,“ uvedl Krzystof Firlus, všestranný hudebník, který ovládá nástroje od moderního a barokního kontrabasu až po četné variace violy da gamba. Vystupuje jako sólista, komorní hráč i orchestrální hudebník, hraje repertoár od renesance až po současnost, včetně speciálně pro něj napsaných děl. Posledních sedm let vystupuje s manželkou Annou Firlus jako duo, které vydalo tři alba nominovaná na polská i zahraniční ocenění.

Houslistka Martyna Pastuszka se prosadila jako jedna z nejlepších interpretů staré hudby své generace, která vystupuje po celé Evropě jako sólistka, koncertní mistryně, komorní hráčka, zakladatelka a vedoucí orchestru {oh!}. Spolu se členy orchestru Annou a Krzysztofem Firlusem tvoří komorní {oh!} trio. Nedávno společně nahráli album Portraits, které představuje francouzský barokní komorní repertoár. Nyní připravují vydání symfonií symfonie Karola Lipińského a Telemannových raných kantát s Ensemble Polyharmonique.

Před koncertem v Kostele sv. Šimona a Judy 19. prosince se koná od 18:15 hodin setkání s umělci, které moderuje dramaturg FOK Martin Rudovský.

A právě dramaturg FOK Martin Rudovský bude hostem Martiny Klausové na Classic Praha v neděli 17. prosince v 16:30 a prozradí další podrobnosti k programu i o interpretech samotných.

Reprízu si poslechněte v pondělí 18.12. v 11:30.

Foto: Trio Orkiestra Historyczna (©Magdalena Hałas)


Podcast