V kostele sv. Šimona Judy zazní hudba českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky

Vzácným hostem českých hudebníků ze souboru Capella da Camera Praga bude laureát Pražského jara fagotista Sergio Azzolini. O završení kompletního provedení Zelenkových triových sonát prozradí víc kontrabasista Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a umělecký vedoucí souboru Capella da Camera Praga Lukáš Verner.

Verner.jpg
  • Petr Verner (©archív FOK)

V roce 2008 založil zástupce vedoucího skupiny kontrabasů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Lukáš Verner soubor Capella da Camera Praga. Hrají v něm jeho kolegové z orchestru FOK, ale i dalších předních českých těles. Už od počátku vzniku se těleso zaměřilo na hudbu starých barokních mistrů, takže během let společně nastudovali a provedli řadu děl z pera Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela či Antonia Vivaldiho, ale třeba i mistra argentinského tanga Astora Piazzoly.

Z6P_1262__(c) Petr Dyrc.jpg
  • Foto z provedení první části cyklu Zelenkových sonát v září 2022 (©Petry Dyrc)

V září 2022 Capella da Camera Praga s hosty provedla v rámci jednoho z komorních cyklů Pražských symfoniků tři z cyklu šesti triových sonát českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. V úterý 28. února v Kostele sv. Šimona a Judy zazní zbývající tři Zelenkovy sonáty a završí tak provedení celého cyklu. Spolu s českými muzikanty vystoupí tři vzácní zahraniční hosté - fagotista Sergio Azzolini a hobojisté Giovanni de Angeli a George Fritz. V úvodu večera zazní i hudba dalšího barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha.

Z6P_1304__(c) Petr Dyrc.jpg
  • Foto z provedení první části cyklu Zelenkových sonát v září 2022 (©Petry Dyrc)

Proč před lety založil Lukáš Verner soubor, se kterým se zaměřuje na hudbu starých mistrů a jaký má vztah k barokní hudbě? I to Lukáš Verner prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou, který bude mít premiéru v neděli 26. února 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 27. 2. na 11:30.

Z6P_1287__(c) Petr Dyrc.jpg
  • Foto z provedení první části cyklu Zelenkových sonát v září 2022 (©Petr Dyrc)

Úvodní foto: Lukáš Verner (©archív FOK)

Podcast