V rytmu vášně s Pavlem Šporclem

Český houslový virtuóz zahraje s Pražskými symfoniky temperamentní hudbu Pabla de Sarasate. V programu FOK zazní i slavné Bolero Maurice Ravela.

Český houslový virtuóz světového renomé Pavel Šporcl je přímým pokračovatelem slavné tradice české houslové školy. Díky svému umění i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších světových pódiích u posluchačů všech generací. Je vnímán jako velmi výrazná a silná umělecká osobnost. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth ho zařadil jako jediného z českých houslistů mladé generace do své knihy Housloví virtuózové - od Paganiniho po 21. století.

Pavel Šporcl je rodák z Českých Budějovic. Studia na konzervatoři a na HAMU absolvoval u profesora Václava Snítila. Mezitím pokračoval studiem houslové hry v USA na prestižních školách (Juilliard School, Brooklyn College, SMU Dallas) a u předních pedagogů (D. DeLay, I. Perlman, M. Kawasaki, E. Schmieder). Od roku 2011 vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze.

Je patronem Kocianovy houslové soutěže a festivalu Hudba Znojmo. Od roku 2016 je uměleckým ředitelem hudebního festivalu Kocianovo Ústí a od roku 2021 uměleckým ředitelem letní  akademie Ameropa Music. Je též ředitelem a jednatelem agentury ŠPORCL ARTS Agency, která zastupuje české i zahraniční umělce.  V roce 2021 se stal ambasadorem české kultury v projektu České centrály cestovního ruchu společně s Placidem Domingem a Danem Brownem.

Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pojí Pavla Šporcla řada společných koncertů a zážitků. Nejnověji si Pavel Šporcl zahraje s Pražskými symfoniky na dvojici koncertů ve středu 8. a ve čtvrtek 9. června 2022, kdy ve Smetanově síni Obecního domu provedou program nazvaný V rytmu vášně. V jeho rámci zazní díla Bély Bartóka, Pabla se Sarasate, Zoltána Kodályho a Maurice Ravela. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude řídit dirigent Rastislav Štúr.

Jak vzpomíná Pavel Šporcl na dosavadní spolupráci s Pražskými symfoniky, jaký má vztah k hudbě méně často koncertně uváděných a nahrávaných autorů , jako jsou Erich Wolfgang Korngold, Jan Kubelík či Josef Slavík, a jak vznikala dramaturgie pro dvojici červnových koncertů z FOK ?

I to Pavel Šporcl prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 29.5. v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 30.5. v 11:30.

Foto: Vojtěch Vlk

Podcast